Dzik jest dziki, dzik jest zły...

,,Dzik jest dziki, dzik jest zły (…)” fragment wiersza ,,Zoo” Jana Brzechwy każdy zna, ale nie każdy wie, że niebawem może ich w Polsce zabraknąć.

A wszystko to za sprawą ASF – afrykańskiego pomoru świń, który spędza sen z powiek wielu rolnikom. Czym jest ta choroba? Jak podaje Główny Inspektorat Weterynarii: ,,Afrykański pomór świń (African swine fever – ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Świnie zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń często wykazują objawy chorobowe podobne do objawów innych chorób (gorączka, wybroczyny, apatia, poronienia, w stadzie mogą wystąpić padnięcia bez innych wyraźnych objawów). Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia”.

Losy dzików ważyły się już bardzo długo. W końcu zapadła decyzja Ministra Środowiska, Krzysztofa Ardanowskiego, który zobowiązał Polski Związek Łowiecki do zorganizowania wielkoobszarowych polowań zbiorowych na dziki, po to aby zaprzestać rozprzestrzeniania się ASF. Odstrzał zarekomendował Główny Inspektorat Weterynarii. Myśliwi mają strzelać do wszystkich dzików bez względu na pleć czy  wiek. Mogą zostać zabite nawet ciężarne lochy. Polowania na dziki mają odbyć się w dniach 12 – 13, 19 – 20, 26 – 27 stycznia br. Informacje na temat planowanych polowań otrzymały już urzędy gmin i nadleśnictwa. Celem odstrzału jest ograniczenie populacji dzika do 0,1 osobnika na kilometr kwadratowy. Jednak odstrzałowi sprzeciwia się wielu myśliwych. Na forach bojkotują pomysł i zapewniają, że nie wezmą udziału w zabijaniu dzików.

Na chwilę obecną nie ma dokładnych informacji na temat liczebności dzików w Polsce, jednak na początku 2018 r. PZŁ i Lasy Państwowe, szacowały, że może być ich w Polsce około 229 tysięcy. Do końca lutego myśliwi mogą odstrzelić maksymalnie do 210 tysięcy dzików, co może doprowadzić do wyginięcia populacji. Czy aby na pewno masowy odstrzał dzików jest potrzebny czy nie można skutecznie zapobiec ASF przez efektywny program bioasekuracji?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Na chwilę obecną brak ankiet

Lorem ipsum 1

Lorem Ipsum är en utfyllnadstext från tryck- och förlagsindustrin. Lorem ipsum har varit standard ända sedan 1500-talet, när en okänd boksättare tog att antal bokstäver och blandade dem för att göra ett provexemplar av en bok.