Spór o mural - Prezydent Kosiński przekroczył uprawnienia? Sprawę bada prokuratura

Ruszyło śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez Krzysztofa Kosińskiego, pełniącego obecnie funkcje Prezydenta miasta Ciechanów. Zawiadomienie do prokuratury złożył mieszkaniec Ciechanowa, Janusz Witczak, który oznajmił to na jednym z posiedzeń rady miasta. Złożył zawiadomienie zarówno na Prezydenta jak i na autorkę zwycięskiego projektu.

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy wyboru projektu muralu na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, który ma powstać na budynku przy Placu Kościuszki (zajmie powierzchnię około 105 m2). Do Urzędu Miasta wpłynęło 21 prac konkursowych. Zwycięską okazała się praca Marioli Kujawy, którą wybrała komisja konkursowa. Autorka pracy otrzyma nagrodę w wysokości 3 tys. zł.
W momencie opublikowania zwycięskiej pracy zaczęły się problemy, gdyż… autorce projektu zarzucono plagiat. Wówczas ciechanowskie środowisko zostało podzielone. Część mieszkańców, radnych a także ciechanowscy artyści rozpoczęli protest. Ci ostatni wystosowali nawet otwarty list do prezydenta Krzysztofa Kosińskiego, w którym pisali o niskich walorach artystycznych projektu i nie tylko:

Szanowny Panie Prezydencie,
Szanowni Państwo Radni,

My ludzie Sztuki, mieszkający w Ciechanowie
pragniemy stanowczo zaprotestować wobec planu wykonania muralu, wyłonionego w drodze konkursu przeprowadzonego w Urzędzie Miasta.
Według nas, jak i wielu innych mieszkańców zatroskanych o estetykę przestrzeni publicznej naszego miasta, uważamy, że idea powstania muralu o tej tematyce jest słuszna.
Mural jest to powszechnie obecna, nowoczesna forma plastycznej wypowiedzi. Upowszechnia sztukę współczesną i różnorodne ideologie społeczne. Murale są formą uprawiania sztuki a dokładnie jest to Sztuka Ulicy, co nie oznacza, że może się zająć nią każdy. Ważne jest, by była robiona na wysokim poziomie artystycznym, nie szpeciła i niosąc przecież ważne dla życia społecznego treści nie wzbudzała kontrowersji.
Zatem zwracamy się do Państwa, w trosce o ład i porządek estetyczny, o który Państwo przecież dbacie w swojej codziennej pracy dla dobra naszego miasta.
Widać to na każdym kroku w mieście. Ciechanów zmienia swoje oblicze i dlatego należy dalej z wielką starannością dbać o estetykę naszej przestrzeni publicznej. My też chcemy uczestniczyć w tym procesie, jesteśmy kompetentni i przygotowani zawodowo do tego by móc dokonywać takiej oceny. I nie chodzi tu o powoływanie się na jakiekolwiek gusta tylko o rzeczową i profesjonalną ocenę. Chcemy by o naszym mieście mówiono, że jest ładnie, czysto, że warto tu żyć, przyjechać i coś ciekawego zobaczyć.
Prosimy zastanówcie się. To od państwa zależy ostateczna decyzja.
Według naszej oceny projekt, który został wyłoniony w drodze przeprowadzonego przez Urząd Miasta konkursu, ma wiele wad i nie ma nic wspólnego ze sztuką. Zwycięska propozycja nie jest projektem muralu, jest natomiast projektem z dziedziny grafiki komercyjnej.
Projekt jest obciążony wadami prawnymi (prawa autorskie) i merytorycznymi błędami, odnośnie zdjęcia i wykorzystanego liternictwa, ale przede wszystkim w naszej ocenie jest na niskim poziomie artystycznym. Zabrakło tu myślenia twórczego, rzetelności i uczciwości artystycznej.

Wybór nie autorskiego zdjęcia jako głównego motywu muralu, zarówno może czy nawet jest plagiatem. Wykorzystanie zdjęć, nie z własnych zasobów i obciążonych niejasnościami co do posiadania zgody na ich wykorzystanie w odpowiednim czasie (czyli w momencie zgłoszenia projektu do konkursu), już na starcie budzi poważne wątpliwości czy taka praca mogłaby zostać sprzedana jako chociażby projekt baneru czy też innej formy grafiki o naturze komercyjnej. Jest też niezgodne z deklaracją autorki, która składając projekt do konkursu tj. podpisując regulamin z automatu poświadczyła posiadanie wszelkich zgód i praw.
Wracając do kłopotów związanych z nierzetelnym podejściem i niechlujstwem artystycznym, także historycznym, a dotyczących tego projektu w bardzo dużym zakresie. Sklejenie w jedną całość różnych zdjęć, klucz jaki zastosowano przy doborze poszczególnych elementów, umieszczenie kompozycji w realiach miasta, jest aranżacją nie mającej miejsca, historyjką nie mającej ani ugruntowania ani uzasadnienia. Czy tak powinno się mówić o Wolności o Naszej Historii? Z arogancją, z ignorowaniem historii wojskowości, z żonglowaniem barwami odznaczeń państwowych, z nieznajomością anatomii zwierząt nawet (Koń na pierwszym planie posiada zdaje się pięć nóg). Poza tym, o ile umieszczenie w projekcie Mostu 3-Maja w bardzo daleki sposób znalazłoby uzasadnienie (bo upamiętnia podpisanie konstytucji, faktu historycznego z XVIII w.) to prosta droga skojarzeniowa ale dość dziecinna, to już Zamek Książąt Mazowieckich zdaje się stanowi element, który tylko zapełnia pustą dziurę. Bo przecież mural ma upamiętnić 1oolecie odzyskania niepodległości. Na tym błędy się jeszcze nie kończą. Zastosowanie odbicia lustrzanego głównej fotografii pociągnęło za sobą lawinę nieporozumień: na przykład szarfa po nieodpowiedniej stronie. Zmiana koloru elementów ubioru żołnierza to kolejne przykłady ignorancji i nieznajomości szczegółów historycznych. Tego typu praca przed złożeniem powinna być skonsultowana u kogoś, kto posiada odpowiednią wiedzę.
Innym ważnym zagadnieniem jest miejsce, w którym ma zostać namalowany mural. To niezwykle wyeksponowane a co za tym idzie bardzo wrażliwe umiejscowienie. Duża powierzchnia muralu na ścianie bloku stanie się, agresywną dominantą i kiczowatą kompozycyjną kolorystyczną. To wszystko spowoduje zaburzenie ładu estetycznego tej części miasta.
Nie zapełniajmy naszej przestrzeni życiowej pracami zrobionymi niechlujnie, nieprofesjonalnie, w pośpiechu i bez przewidywania konsekwencji, szczególnie, że poruszamy sprawę niepodległości naszego kraju.
Przewidujemy, że wykonanie wyłonionego projektu, nasunie wiele problemów realizacyjnych, ponieważ jest różnica między zdjęciem a wykonaniem tego zdjęcia w formie malarstwa na ścianie. Jesteśmy przekonani, że autorka nie wzięła tego pod uwagę.
Zwracamy również uwagę na to, że w powołanym Jury do oceny plastycznych projektów konkursowych nie było ani jednego artysty plastyka, co wyraźnie obniżyło kompetencje tego gremium.
Ponadto chcemy wskazać, że w/g regulaminu konkursu autorka powinna wykonać osobiście swój projekt. Z tego co nam wiadomo, autorka nie ma takiego doświadczenia by to zrobić i są zamiary by powierzyć wykonanie tej pracy komuś innemu. A w punkcie 4. regulaminu konkursu wyraźnie zapisane jest: „z autorem nagrodzonego projektu zostanie podpisana mowa o dzieło na jego wykonanie…” Wskazanie innego wykonawcy źle świadczy o umiejętnościach plastycznych autorki.

Przedstawiona przez autorkę wizualizacja projektu, została przez dużą część mieszkańców miasta surowo skrytykowana w mediach. A szkoda, by ważne treści zawarte w idei powstania tego pomysłu i konkursu a w konsekwencji zrealizowanego muralu były źle przyjęte w naszym mieście.
Mówmy prosto i z godnością, z dumą ale bez zbędnych ozdobników i motywów robiących zamęt w głowach i przysłaniających ideę, która powinna być tu najważniejsza. Nie jest najważniejsze przedstawianie pięknych rzeczy, istotne by były pokazane pięknym sposobem! Bo to właśnie jest sztuka.
Ponadto odnosimy wrażenie, że Urząd Miasta w Ciechanowie rozstrzygając konkurs, dał się nabrać na swego rodzaju sztuczki zaciemniające realną wartość projektu. Praca ta bowiem ze względu na nieposiadanie znamion pracy autorskiej, nie przedstawia tym samym wartości materialnej, przysługującej pracy autorskiej właśnie. Oba te rodzaje działalności plastycznej są bowiem zupełnie inaczej wynagradzane. W przypadku projektów komercyjnych, stosuje się zazwyczaj tzw. stawkę godzinową ( widełki miedzy 25 a 200 zł netto za godzinę). Oceniamy że przygotowanie tego typu projektu powinno zająć nie więcej niż 3 godziny.
Jeszcze raz prosimy o dyskusję i decyzję w tej sprawie.

Z Poważaniem

Maria Mazanowska
Marek Zalewski
Agata Kozłowska
Alicja Zajkowska
Urszula Michalska
Waldemar Stepnowski
Ewa Michalska
Marzanna Bielawska

Mimo kontrowersji wokół konkursu, Ratusz nie zmienił postanowień komisji konkursowej aż w końcu sprawa trafiła do Prokuratury Rejonowej w Ciechanowie. Poprosiliśmy Ratusz o komentarz w tej sprawie, jednak ten odmówił jego udzielenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Na chwilę obecną brak ankiet

Lorem ipsum 1

Lorem Ipsum är en utfyllnadstext från tryck- och förlagsindustrin. Lorem ipsum har varit standard ända sedan 1500-talet, när en okänd boksättare tog att antal bokstäver och blandade dem för att göra ett provexemplar av en bok.