Świąteczne wydatki i prezenty - ile wydamy w tym roku?

Już za kilka dni Boże Narodzenie… czas refleksji, nadziei, duchowych wzniesień a także rodzinnych spotkań. Zanim jednak zasiądziemy do wigilijnego stołu czeka nas mnóstwo przygotowań. Przede wszystkim domowe porządki (żeby teściowa, czy też ciocia nie zarzuciła nam, że mamy bałagan:) ), kulinarne rewolucje (co roku chcemy zabłysnąć jakimś nowym przepisem) oraz zakup świątecznych prezentów, drobnych czy też tych nieco większych. Co roku w grudniu dopada nas tzw. ,, świąteczny szał”. Centra handlowe przepełnione, w sklepach kolejki, nerwowa atmosfera, nieuwaga na drodze… Niejednokrotnie zadajemy sobie pytanie, czy aby zdążymy podołać wszystkim obowiązkom przed 24 grudnia?

Podczas tych świątecznych przygotowań wydajemy ciężko zarobione pieniądze. Ile razy zdarzyło się Wam drodzy Państwo kupić za dużo, bądź postawić na prezent, który okazał się nietrafiony? Przyznaje, mi się zdarzyło… no właśnie a jak święta wyglądają od strony finansowej?

Na święta Bożego Narodzenia 2018 roku wydamy 1289 złotych, czyli o 103 złote więcej niż w 2017 roku – wynika z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. W tym roku średnie wydatki świąteczne wynoszą 1289 zł:

 • 525 zł na prezenty,
 • 458 zł na żywność,
 • 69 zł na zakup środków czystości,
 • 65 zł na choinkę,
 • 172 zł na pozostałe koszty.

W przypadku osób wyjeżdżających z domu na święta, dochodzą jeszcze koszty podróży (w tym paliwa), które są szacowane w tym roku na 301 zł. W porównaniu z zeszłym rokiem wydatki wzrosły o 103 zł, czyli prawie 9 procent. Droższe będą przede wszystkim potrawy – o 58 złotych oraz prezenty o 25 złotych – czytamy w komunikacie. 85% badanych na sfinansowanie wydatków świątecznych wykorzysta bieżące dochody. Blisko co piąty Polak skorzysta ze zgromadzonych oszczędności, a 5% ze środków otrzymywanych w ramach programu 500+. Jedynie 4% Polaków zapowiada, że sięgnie po kredyty i pożyczki od instytucji finansowych.

Przeprowadziliśmy ankietę wśród mieszkańców Ciechanowa, która dotyczyła tego co najczęściej kupujemy na świąteczne prezenty. Listę przedstawiamy poniżej:

 • książki,
 • perfumy,
 • kosmetyki,
 • ubrania,
 • zabawki,
 • słodycze.

Często zanim kupimy dany prezent w internecie staramy się go znaleźć w sklepie stacjonarnym, aby upewnić się, że jest on odpowiedni i sprawdzić przede wszystkim jego jakość. Przyznaję… w tym roku nie miałam czasu na zwiedzanie sklepowych stoisk w celu ,,upolowania” odpowiedniego prezentu. Postawiłam na zakupy internetowe, jednak muszę przyznać, że odebrały mi one pewien element świąteczny. Wystarczyło kliknięcie i już? Po sprawie? Szybko, prawda ale nie do końca satysfakcjonująco. Całe szczęście, że będzie czas na pakowanie prezentów 🙂

W tym całym świątecznym szale, chciałabym życzyć Państwu przede wszystkim chwili wytchnienia, refleksji i rodzinnych świąt, bo nie ma nic piękniejszego niż cała rodzinna w komplecie przy wigilijnym, świątecznym stole. Wesołych Świąt!

 

 

Źródło: Badanie ,,Zwyczaje i wydatki świąteczne Polaków” wykonane przez Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie BIG InfoMonitor. Badanie wykonano w drugiej połowie listopada 2018 na próbie 1 004 Polaków w wieku 25-65 lat, metodą CAWI.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Na chwilę obecną brak ankiet

Lorem ipsum 1

Lorem Ipsum är en utfyllnadstext från tryck- och förlagsindustrin. Lorem ipsum har varit standard ända sedan 1500-talet, när en okänd boksättare tog att antal bokstäver och blandade dem för att göra ett provexemplar av en bok.