Zarząd Województwa uzyskał absolutorium

Podczas ostatniej sesji radni województwa mazowieckiego udzielili zarządowi województwa absolutorium.

Miniony rok zamknął się nadwyżką budżetową w wysokości 251 mln zł. Dochody województwa w 2017 r. wyniosły 2,5 mld zł, co stanowi 96,2 proc. planu. Należy również zwrócić uwagę na dochody z podatku CIT i PIT. Dochody z tytułu PIT wyniosły 310 mln zł, natomiast z CIT – 1,79 mld zł. Najważniejszym jednak faktem jest to, że zmniejszyła się kwota długu w związku ze spłacanymi systematycznie ratami zobowiązań kredytowych z 1,4 mld zł  do 1,19 mld zł!

Marszałek Województwa Mazowieckiego mówił, że był to dobry rok dla regionu:

– ,,W 2017 r. udało się zrealizować szereg inwestycji i modernizacji. Wielokrotnie w ciągu roku przeznaczaliśmy dodatkowe środki na remonty i doposażenie naszych instytucji kultury, szpitali czy bibliotek. W ciągu jednego roku wyremontowaliśmy i zmodernizowaliśmy 227 kilometrów dróg wojewódzkich. Ponadto, 2017 r. zakończyliśmy z nadwyżką budżetową w wysokości 251 mln zł.”

Inwestycje, które zostały poczynione w 2017 r. obejmowały różne sektory:

  • zdrowie,
  • drogi,
  • kulturę.

Wydatki na opiekę zdrowotną w roku 2017 wyniosły ponad 239,5 mln zł. Inwestycje drogowe i remonty otrzymały w sumie 306 mln zł dofinansowań, w tym zostały zrealizowane inwestycje jednoroczne o wartości 82,0 mln zł. Dzięki tym środkom udało się m.in. wyremontować i przebudowywać w sumie ok. 228 km dróg wojewódzkich. Pieniądze z budżetu Mazowsza w 2017 r. wsparły także inwestycje w placówki kulturalne. Wydatki na kulturę wyniosły ponad 213 mln zł.

– ,, W rejonie Ciechanowa na remont dróg wydatkowano ok 10 milionów złotych. Nadal w budżecie województwa wysoką pozycję zajmuje „Janosikowe” i wynosiło 357 milionów złotych. Dofinansowywaliśmy ochronę zdrowia, które zgodnie z prawem finansowane winny być wyłącznie z narodowego funduszu zdrowia. Szpital ciechanowski otrzymał pomoc ok 20 milionów złotych. Oprócz tego finansujemy również kulturę utrzymując nasze muzea, chociażby Muzeum w Opinogórze, Muzeum Szlachty Mazowieckiej czy Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, a także biblioteki powiększając ich zbiory. Nie zapominamy o edukacji która nie jest w stanie funkcjonować z subwencji oświatowej. Do jej funkcjonowania dołożyliśmy ponad 30 milionów złotych. Pomagaliśmy organizacjom pozarządowym między innymi przy kupowaniu samochodów dla ochotniczych straży pożarnych czy organizacji imprez sportowych. Realizując w ten sposób budżet chcemy uczynić by życie mieszkańców Mazowsza stawało się lepszym i bezpieczniejszym. ” – podsumowała Wiesława Krawczyk, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Sprawozdanie z wykonania budżetu województwa mazowieckiego za 2017 r. otrzymało również pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie.

 

 

 

Zdjęcia: Biuro Prasowe UMW Mazowieckiego

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Co sądzisz na temat nowej partii Biedronia - ,,Wiosna''

Loading ... Loading ...

Lorem ipsum 1

Lorem Ipsum är en utfyllnadstext från tryck- och förlagsindustrin. Lorem ipsum har varit standard ända sedan 1500-talet, när en okänd boksättare tog att antal bokstäver och blandade dem för att göra ett provexemplar av en bok.