12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko - duże zainteresowanie i lawina wniosków

Rodzinny kapitał opiekuńczy wszedł w życie 1 stycznia br. – wtedy też rozpoczął się nabór wniosków o nowe świadczenie. – W tym czasie rodzice i opiekunowie złożyli wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy obejmujący 353 tys. dzieci. To więcej niż połowa dzieci, które mają być objęte świadczeniem w tym roku – mówi Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Rodzinny kapitał opiekuńczy to jedno z rozwiązań zaproponowanych w Polskim Ładzie. To nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia – w sumie to 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko.

Świadczenie przysługuje bez względu na dochód rodziny. Rodzice i opiekunowie mogą sami wybrać, czy chcą by świadczenie było wypłacane po 500 zł przez dwa lata, czy po 1 tys. zł przez rok.

Polski Ład ma na celu poprawę  jakości życia polskich rodzin – jego istotnym elementem jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To program oferujący realne wsparcie rodzinom i  bardzo przez nie oczekiwany. To pierwszy w historii program zapewniający pomoc w łączeniu życia zawodowego z opieką nad dziećmi – w formule zapewniającej elastyczność tak bardzo potrzebną rodzinom wychowującym dzieci. W województwie mazowieckim złożono dotychczas 51 854 wnioski. Zachęcam, aby wszystkie uprawnione rodziny skorzystały z tej możliwości. – powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Rodzice złożyli wnioski na 353 tys. dzieci.

W ciągu niespełna dwóch tygodni rodzice i opiekunowie złożyli wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy obejmujący 353 tys. dzieci. To więcej niż połowa dzieci, które mają być objęte świadczeniem w tym roku – w sumie w 2022 r. ma ich być ok. 615 tys. Te dane dowodzą, że rodzinny kapitał opiekuńczy doskonale wpisuje się w oczekiwania rodzin z małymi dziećmi i cieszy się ogromnym zainteresowaniem Polaków – podkreśla Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Jak wskazuje, rodzice dobrze radzą sobie ze składaniem wniosków o świadczenie online. Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można bowiem składać tylko drogą elektroniczną – przez portal Empatia, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną.

Pieniądze w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego będą wypłacane bezpośrednio na konto bankowe wskazane we wniosku.

Kiedy najlepiej złożyć wniosek?

Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy najlepiej złożyć między 9. a 13. miesiącem życia dziecka. Wtedy świadczenie będzie przysługiwało w pełnej wysokości od miesiąca, w którym dziecko skończy rok.

Jeśli dziecko skończyło już pierwszy rok życia, ale nie ma jeszcze trzech lat, rodzic powinien złożyć wniosek w styczniu. Wtedy kapitał zostanie policzony od początku stycznia. Jeśli rodzic złoży wniosek później, otrzyma świadczenie od miesiąca złożenia wniosku.

Wszystkich, którzy już dzisiaj mogą wnioskować o świadczenie, gorąco do tego zachęcam. Nie warto zwlekać – apeluje Minister Marlena Maląg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*