Koncerty zespołu „Soliści Polesia”

26 lipca br. o godzinie 17:00 w kościele parafialnym w Opinogórze oraz 29 lipca 2018 r. o godz. 12.00 w kościele parafialnym w Krasnosielcu odbędą się koncerty zespołu „Soliści Polesia”.

Zespół muzyczny „Soliści Polesia” znany jest opinogórskiej publiczności, ponieważ kilkakrotnie gościł w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze z koncertami. Obecnie zespół tworzą: Natalia Trawkina (fortepian) oraz Mikołaj Nagirniak (baryton). Zespół powstał w 1998 roku w Żytomierzu (Ukraina).

Natalia Trawkina – absolwentka Konserwatorium we Lwowie, starszy wykładowca w katedrze muzyki na Uniwersytecie Państwowym w Żytomierzu. Członek Ukraińskiego Narodowego Związku Muzyków, członek Polskiego Naukowego Towarzystwa w Żytomierzu, solistka Filharmonii Państwowej w Żytomierzu, laureat III Międzynarodowego Konkursu – Festiwalu muzyki słowiańskiej w Charkowie (2006), Zasłużona dla Kultury Polskiej.

Mikołaj Nagirniak – absolwent Konserwatorium w Odessie, wykładowca w Liceum Muzycznym i Instytutucie Kultury i Sztuki w Żytomierzu. Od 1990 do 2005 roku solista Polskiego Zespołu Folklorystycznego „Poleskie Sokoły”, solista Filharmonii Państwowej w Żytomierzu, laureat III Międzynarodowego Konkursu – Festiwalu muzyki słowiańskiej w Charkowie (2006), Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Repertuar koncertowy zespołu łączy najlepsze utwory europejskiej muzyki wokalnej i fortepianowej z różnych okresów. Szeroka paleta wykonywanych utworów (muzyka sakralna, klasyczna, folklor), wysoki profesjonalizm, oryginalność interpretacji i rozmaitość środków wyrazu (śpiew, fortepian solo) przyciągają słuchaczy. Repertuar „Solistów Polesia” jest stale poszerzany nowymi utworami i może sprostać muzyczno-estetycznym zapotrzebowaniom publiczności. Znany już na Ukrainie zespół występował również za granicą – w Polsce (Łódź, Wrocław i okolice, Bydgoszcz, Gdańsk, Jastrzębia Góra, Inowrocław, Lublin, Częstochowa, Ciechanów, Opinogóra, Lubaczów, Szczytno), Niemczech (miasta ziemi Rejnlandpfalc, ziemi Zigenland, Kolonia, Trier), Francji (Paryż), gdzie pozyskał przychylność miłośników muzyki i krytyków. Część obszernego repertuaru zespołu znalazła się na dysku CD p.t. „Moja Ojczyzna. Klasyczna i ludowa muzyka polska”, który został nagrany w 2004 roku. W 2005 roku nagrano jeszcze dwie płyty pt. „Arie operowe, pieśni, romanse”, w 2007 roku –pt. „Polska muzyka fortepianowa”, w 2008 roku –pt. „Pieśń słowiańska”.

 

Źródło: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*