Koncert: ,,Moniuszko na salonach''

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zaprasza na koncert, który odbędzie się 11 sierpnia br. w Oranżerii, wstęp to koszt 15 zł.  Koncert poświęcony pamięci Stanisława Moniuszki w ramach obchodów Roku Pamięci Stanisława Moniuszki.W 2018 r. Sejm ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. W przyjętej uchwale podkreślono, że dorobek kompozytorski Moniuszki „imponuje różnorodnością,  bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej”. W 2019 r. przypada 200. rocznica urodzin kompozytora.
WYSTĄPIĄ:
Magdalena Idzik – mezzosopran
Monika Polaczek-Przestrzelska – fortepian
Maciej Przestrzelski – skrzypce
Elżbieta Janowska – Moniuszko – gościnnie, prowadzenie koncertu

ELŻBIETA STANISŁAWA ALICJA JANOWSKA – MONIUSZKO
Prapraprawnuczka kompozytora. Z zawodu jest tłumaczem języka hiszpańskiego. Jest autorką m. in. przekładu na język hiszpański publikacji pt.„Drogi Do Wolności, Drogi Do Wspólnej Europy – 1945-2007”. Jest jednym z ponad 60-ciorga autentycznych potomków Ojca Polskiej Opery Narodowej, polskiego kompozytora XIX wieku – Stanisława Moniuszki (1819-1872). Ze strony Matki – Danuty Moniuszko-Janowskiej (1922-2005) jest jego potomkiem w prostej linii, w V pokoleniu, po synu kompozytora Stanisławie (1843-1905). Jej Ojcem jest Janusz Paweł Janowski (1902-1982), artysta malarz, uczeń m. in. Józefa Mehoffera. Jest matką Adrianny Janowskiej-Moniuszko, aktorki Teatru Współczesnego
w Szczecinie. Od Prezydenta RP otrzymała w 2011 r. Medal Złoty za wieloletnią służbę, a Prezydent Włoch Giorgio Napolitano, w 2006 r. przyznał jej Order Gwiazdy Solidarności Włoskiej, w stopniu kawalerskim. Współzałożyła i jest Członkiem Zarządu Fundacji im. Stanisława Moniuszki, którą w maju 2018 roku stworzyli w Polsce autentyczni potomkowie Stanisława Moniuszki. Prezesem Fundacji jest Stanisław Kazimierz Wójcik, w VI pokoleniu potomek Kompozytora, po jego córce Jadwidze. W dzieciństwie grała na skrzypcach, trenowała konną jazdę (skoki) i lekką atletykę.
Źródło: MR w Opinogórze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*