Szkolenie Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej K9

W ubiegłym roku 5 Mazowiecka Brygada OT przystąpiła do programu Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej-K9 realizowanego w Wojskach Obrony Terytorialnej. Docelowo w skład grupy będzie wchodził dowódca, planista, profiler oraz zespół złożony z nawigatora, przewodnika i psa. Odpowiednio przeszkolony pies ratowniczy potrafi zastąpić pracę wielu ludzi, a w szczególnie trudnym terenie może okazać się szybszy i skuteczniejszy od urządzeń lokalizacyjnych. 

 W dniach 11-12 lutego br. zorganizowano dwudniowe szkolenie GPR K9, które obejmowało zarówno część praktyczną jak i teoretyczną. Podczas części wykładowej terytorialsi zapoznali się z procedurami i zakresem zadań, które wykonują ratownicy oraz przewodnicy psów ratowniczych przy poszukiwaniu żywych osób, znajdujących się w szczególnie trudnych warunkach, jak np. uwięzionych w osuwiskach czy też pod gruzami zawalonych obiektów budowlanych.  

Działania praktyczne odbywały się na terenie poligonowym Targonie oraz w Liceum Ogólnokształcącym w Rembertowie. Tam, w zaimprowizowanych warunkach gruzowiskowych Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z Gdańska zaprezentowała techniki dotarcia do osób poszkodowanych. Żołnierze szkolących się Brygad OT doskonalili taktykę poszukiwań osób zaginionych, w tym planowanie działań i gromadzenie informacji w trakcie czynności poszukiwawczych, ewakuację, a także udzielanie pierwszej pomocy. Ponadto Specjalistyczna Grupa z Gdańska przedstawiła terytorialsom pracę psa ratowniczego w warunkach zbliżonych do realnych okoliczności – a więc w terenie leśnym, na łąkach, terenie wodnym czy zurbanizowanym. 

W szkoleniu uczestniczyli żołnierze kilku Brygad OT: 5 Mazowieckiej, 7 Pomorskiej, 11 Małopolskiej oraz 14 Zachodniopomorskiej. Instruktorami byli żołnierze 5MBOT oraz Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Państwowej Straży Pożarnej z Gdańska, a także z OSP z Marek i Legionowa.

Grupy Poszukiwawczo-Ratownicze K9 będą wykorzystywane w działaniach bojowych, np. do wykrywania pododdziałów dywersyjno-rozpoznawczych przeciwnika, jak również będą wsparciem dla innych służb przy poszukiwaniach osób zaginionych. To, jak ważne jest tworzenie wyspecjalizowanej grupy z psami, potwierdzają sukcesy Polskiej grupy HUSAR wysłanej z misją ratowniczą do Turcji. Dzięki jej działaniom udało się uratować spod gruzów 12 osób.  

Źródło/foto: 5MBOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*