Apel Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie - nie daj się oszukać

W ostatnim czasie coraz więcej razy dochodzi do oszustw internetowych. Sposób działania sprawców jest różny ale zawsze tracimy swoje pieniądze. W Komendzie Powiatowej Policji w Ciechanowie prowadzone są postępowania, w których oszuści wyłudzają nasze oszczędności.  Bądźmy czujni i bardzo ostrożni. Nie wierzmy w szybki zarobek, nie klikajmy w nieznane nam linki i dokładnie sprawdzajmy komu przekazujemy nasze dane.

Oszustwa internetowe mają na celu nakłonienie nas do kupienia i zapłacenia za coś, czego ostatecznie nie otrzymamy. Fałszywe ogłoszenia dotyczą portali aukcyjnych i ogłoszeniowych, ale też sklepów internetowych.

Jeżeli ktoś poprosi Cię o przelew na portalu społecznościowym lub komunikatorze, upewnij się, że wiadomość rzeczywiście wysłał Twój znajomy, a nie osoba podszywająca się pod niego. Wystarczy zadzwonić do znajomego. W przypadku ogłoszeń na portalach ogłoszeniowych i aukcyjnych, upewnij się, że ogłoszenie nie jest fałszywe, np. sprawdź osobę wystawiającą ogłoszenie.

Nigdy nie loguj się do banku z linków wysyłanych w wiadomościach e-mail/ na komunikatorach. Zawsze wpisuj ręcznie adres strony bankowej.

Logując się do swojego banku, upewnij się, że jesteś na prawdziwej stronie banku

Oszustwo może się zacząć od włamania na konto użytkownika na portalach społecznościowych, podszycia się pod niego i w jego imieniu nawiązania kontaktu ze znajomymi z portalu albo też wystawienia fałszywego ogłoszenia w serwisach ogłoszeniowych lub aukcyjnych.

Metoda „na BLIK-a”. Polega ona na włamaniu się i przejęciu konta na portalu społecznościowym oraz proszeniu za pomocą komunikatora znajomych właściciela konta o udostępnienie kodu BLIK. Osoba logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. Niestety w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Co prawda, właściciel konta musi potwierdzić transakcję, ale robi to wierząc, że pomaga swojemu znajomemu, który znalazł się w potrzebie.

podkom. Ewa Brzezińska

fot:freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*