Bezinteresowna pomoc

Żołnierze 53 batalionu lekkiej piechoty z Siedlec ponownie udowodnili, że są blisko społeczności lokalnej i są gotowi do podejmowania wyzwań. W dniu Narodowego Święta Niepodległości odwiedzili Panią Wiesławę z gminy Jabłonna Lacka by pomóc jej w pracach remontowych na posesji.

Z prośbą o wsparcie do 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. RÓJ, zwróciła się mieszkająca w innej części Polski, krewna 86 – letniej p. Wiesławy z gminy Jabłonna Lacka. Pani Wiesława mieszka zupełnie sama, a jej nadgryziony zębem czasu dom wymagał drobnych napraw, z którymi kobieta sama nie radziła sobie.  Wyzwanie podjęli żołnierze 53 blp z Siedlec, którzy po wstępnym rekonesansie zdecydowali, że są w stanie samodzielnie wykonać niezbędne prace naprawcze.

Ten szczególny dla każdego Polaka dzień, żołnierze rozpoczęli od umieszczenia flagi na szczycie domu seniorki oraz wspólnego odśpiewania hymnu.

nie palimy dziś zniczy, nie składamy wiązanek – to zrobiliśmy w przededniu Narodowego Święta Niepodległości, dziś jesteśmy blisko lokalnej społeczności, której możemy pomóc i w ten sposób świętować oraz manifestować współczesny patriotyzm. Patriotyzm to także pomoc innym –  powiedział ppor. Andrzej Wąsowski, żołnierz 53 blp.

 Dzięki temu, że Wojskach Obrony Terytorialnej zasilają żołnierze posiadający różnorodne kwalifikacje i umiejętności, wykonujący różne zawody w swoim życiu cywilnym, możliwe było wykonanie tak szerokiego zakresu prac – każdy zorganizował co mógł, narzędzia, materiały, rozejrzeliśmy się co możemy naprawić i przystąpiliśmy do działania – komentuje kpr. Adrian Więsik, zaangażowany w pomoc p. Wiesławie.

Żołnierze naprawili rozpadające się betonowe schody, które byłby nie do pokonania przez 86- letnią kobietę podczas zimowych oblodzeń i śniegu. Zamontowali specjalnie przygotowaną dla pani Wiesławy poręcz, która ułatwi jej schodzenie po schodach, naprawili stare i próchniejące zadaszenie oraz wykonali prace remontowe instalacji elektrycznej. Szer. Olędzka oraz szer. Chojecka – Leandro pomogły seniorce w pracach porządkowych oraz przygotowały poczęstunek, do którego po zakończeniu prac wszyscy wspólnie zasiedli. Pani Wiesława nie kryła łez szczęścia – czuję ogromną radość, że się nie przewrócę, że nóg nie połamie. To dla mnie prawdziwy luksus – mówiła wzruszona dziękując za żołnierzom za ogrom prac jakie wykonali.

Źródło/foto: 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*