Blat betonowy – wady i zalety rozwiązania, ceny

Industrialna aranżacja wnętrz zdobywa coraz szersze rzesze zwolenników. Surowe ściany, minimalistyczne wykończenie, chłodne barwy mają swój tajemniczy urok. Beton architektoniczny to materiał, dzięki któremu wnętrze nabiera oryginalnego oraz zdecydowanego charakteru, staje się bardziej eleganckie i nowoczesne. Najczęściej spotkamy go w salonie. Czy w innych pomieszczeniach sprawdzi się równie dobrze, na przykład w kuchennych aranżacjach w postaci blatu roboczego?

CHARAKTERYSTYKA MATERIAŁU

Beton jest mieszanką cementu, piasku, żwiru i wody i nie prezentuje zbyt dużych walorów estetycznych. Co innego beton architektoniczny. Można go dowolnie modyfikować poprzez umieszczenie w specjalnych formach pozwalających uzyskać preferowaną fakturę oraz wzór czy zatapianie w nim elementów ozdobnych jak kamyki, muszelki oraz inne kruszywo. Możesz również zamówić beton w odcieniu szarości, a nawet skorzystać z usługi pigmentacji i otrzymać beton zabarwiony na wybrany kolor.

STYLISTYKA

Beton ceniony jest za niebanalną estetykę o surowym wyrazie oraz ogromnym potencjale aranżacyjnym. Łatwo można go wkomponować we wnętrza modernistyczne, industrialne i minimalistyczne, ale sprawdzi się on również w artystycznych kompozycjach na zasadzie modnego obecnie eklektyzmu. Skandynawski styl charakteryzujący się prostotą i elegancją chętnie sięga po betonowe elementy. Należy jednak pamiętać, że trzeba zachować umiar w jego stosowaniu, ponieważ zbyt duża ilość sprawi, że aranżacja kuchni stanie się zbyt surowa i utraci swój ciepły oraz zapraszający klimat. Blat betonowy jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ nie przytłoczy ani nie zdominuje wnętrza.

ZALETY BLATÓW BETONOWYCH W KUCHNI

Za wyborem blatu z betonu po pierwsze przemawia wytrzymałość materiału. Konstrukcja będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, pęknięcia i odpryski, a także wahania poziomu wilgotności i temperatury w kuchni. Polerowana lub zaimpregnowana powierzchnia jest idealnie gładka, a przez to łatwa do utrzymania czystości i gwarantująca wysoki poziom higieny podczas przygotowywania posiłków. Blaty z betonu nie odbarwiają się i nie tracą głębi koloru pod wpływem promieniowania UV. Po stronie zalet trzeba również zapisać walory estetyczne. Betonowy blat jest produktem unikatowym, który robi ogromne wrażenie swoją bryłą, solidnością i niepowtarzalną strukturą. Na tym modnym kompozycie można uzyskać dowolny wzór oraz nadać mu wybraną fakturę. Płyty betonowe są dobrym izolatorem akustycznym, co może mieć znaczenie w kuchniach otwartych, często użytkowanych, położonych w małych mieszkaniach.

Minusy betonowych blatów

Podstawową wadą blatów z betonu jest ich duży ciężar, który może spowodować konieczność wzmocnienia całej konstrukcji oraz dodatkowe zabezpieczenie podłogi. Ponadto ze względu na niską odporność na zabrudzenia spowodowane tłuszczami oraz kwasami zawartymi w pożywieniu, rekomendowana jest impregnacja oraz zabezpieczenie blatu. Trzeba go pomalować żywicą albo środkiem hydrofobizującym. Blaty betonowe są drogie, ponieważ należy ich wykonanie zlecić fachowcom. Koszt blatu betonowego zależy oczywiście od indywidualnego projektu, ale orientacyjna cena blatu kuchennego waha się od 1000 do 1800 zł/m2. Jest to dość spory wydatek, jednak trwałość konstrukcji gwarantuje, że inwestycja ta starczy na długo, a blat będzie niezmiennie pięknie się prezentował przez lata.

Istnieje wiele stron dedykowanych aranżacjom kuchni z betonowym blatem. Warto zaczerpnąć z wiedzy i doświadczenia specjalistów takich jak AboutDecor. Wskazówki, porady oraz inspiracje mogą ułatwić podjęcie decyzji, której – jak widać z powyższego zestawienia – nie będziesz żałować.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*