Ciechanowska Kranówka lepsza niż woda butelkowana

Woda, która płynie z kranów ciechanowian jest wydobywana ze studni głębinowych i uzdatniana tylko w naturalny sposób. Nie zawiera bakterii chorobotwórczych, więc nie trzeba jej gotować przed spożyciem. Jest poddawana regularnym kontrolom przeprowadzanym zarówno przez sanepid, jak i laboratorium Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

Najnowsze badania dowiodły, iż woda z ciechanowskich wodociągów dostarcza znacznie większej ilości potrzebnych dla zdrowia pierwiastków niż w przypadku wody w plastikowych butelkach. Kranówka w Ciechanowie ma w swoim składzie ponad dwa razy więcej wapnia i magnezu, które uzupełniają braki w diecie i zmniejszają ryzyko zachorowalności na choroby układu krążenia. Dobry skład wody w ciechanowskich kranach pomaga utrzymać prawidłową gospodarkę elektrolitów.

Bogaty skład Ciechanowskiej Kranówki to nie jedyny powód, dla którego warto zrezygnować z kupowania tej w plastikowych opakowaniach. Taki wybór pomaga chronić środowisko.

Dyspensery do wody z kranu zainstalowano w ubiegłym roku na korytarzach we wszystkich sześciu ciechanowskich szkołach podstawowych. Każdy z uczniów może nalać z nich wodę w higieniczny sposób do własnego bidonu. Urządzenia zliczają wszystkie niewykorzystane plastikowe butelki, co pokazuje dzieciom, że chronią środowisko naturalne i nie powiększają składowisk zużytego plastiku. Także z inicjatywy ratusza blisko 4 tys. uczniów otrzymało bidony wielokrotnego użytku o dostosowanej do ich potrzeb pojemności.

Nowoczesny system uzdatniania wody bez konieczności używania środków chemicznych w ciechanowskich wodociągach zainstalowano w 2019 r. i 2020 r. Na obu Stacjach Uzdatniania Wody zamontowano nowoczesne lampy UV przeznaczone do dezynfekcji. Oczyszczanie wody w ten sposób pozwala na utrzymanie jej mikrobiologicznej czystości.

Ciechanowska Kranówka ma jeszcze jeden pozytywny aspekt. Jest znacznie tańsza od wody w plastikowych butelkach. Litr butelkowanej wody w sklepie kosztuje około 1,5 zł, natomiast 1 m3 wody (czyli ok 1000 litrów) dostarczonej siecią wodociągową to koszt 3,34 zł. 1 zgrzewka wody w plastikowych opakowaniach (9 litrów) to koszt mniej więcej 12 zł. Taka sama liczba litrów Ciechanowskiej Kranówki kosztuje mieszkańca 3 grosze.

Źródło: UM Ciechanów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*