Co dalej z pomnikiem? Pojawiły się apele o jego likwidację

Wojewoda Mazowiecki, Tobiasz Bocheński wszczął postępowanie dekomunizacyjne w sprawie kontrowersyjnego pomnika: „Walka Męczeństwo Zwycięstwo 1939-1945” w Ciechanowie.

Do Wojewody zgłosili się przedstawiciele środowisk patriotycznych z Ciechanowa oburzeni faktem, że władze miasta chcą pomnik remontować, choć oni od lat apelują o likwidację komunistycznego monumentu. 

Umieszczony w postumencie orzeł nie ma korony. Pomnik był oddany w 1988 roku, w PRL-u, a w jego odsłonięciu uczestniczyły władze komunistyczne. Chciano w ten sposób uczcić wysiłki Armii Czerwonej w tzw. „wyzwalaniu” Polski.

Postępowanie będzie prowadzone w celu ustalenia, czy pomnik jest zgodny z treścią art. 5a ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.

Przypomnijmy pomnik przy ul. 17 Stycznia w Ciechanowie przejdzie restaurację i konserwację. Remont został uzgodniony przez ratusz z Instytutem Pamięci Narodowej. Pomnik zyska nową inskrypcję.

Ciechanowski orzeł to jeden z najbardziej rozpoznawalnych pomników w mieście. Monument jest w złym stanie technicznym. Władze miasta zdobyły pieniądze i podpisały z wykonawcą umowę na remont pomnika upamiętniającego zmagania ciechanowian z okupantem hitlerowskim.

Na inskrypcji znajdującej się na pomniku znajduje się napis: „Walka Męczeństwo Zwycięstwo 1935 – 1945”. W lutym tego roku Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej zaproponowało dokonanie zmian w inskrypcji i uzupełnienie napisu głównego treścią: „Pamięci Ofiar II Wojny Światowej – Mieszkańców Ziemi Ciechanowskiej”.

IPN zaproponował zmianę brzmienia napisu na: „Pamięci Mieszkańców Ziemi Ciechanowskiej Poległych i Pomordowanych w Czasie II Wojny Światowej”. I taki napis pojawi się na pomniku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*