Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód? Kilka porad strażaków

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód?

  1. W przypadku załamania lodu zachowaj spokój i spróbuj głośno wzywać pomoc. Najlepiej połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce i starając wpełznąć na lód.
  2. Oszczędzaj siły na wydostanie się z wody, ponieważ wydostanie się o własnych siłach jest niezwykle trudne – ręce ślizgają się po mokrym lodzie można znaleźć chwytu.
  3. W kierunku brzegu poruszaj się w pozycji leżącej.

Niskie temperatury powietrza sprawiają, ze akweny są skute lodem jednak wchodzenie na zamarznięte rzeki, stawy czy zalewy jest skrajnie niebezpieczne.

Mimo, że przy brzegu pokrywa lodu wydaje się być gruba i wytrzymała to kilka kroków dalej lód może być bardzo cienki i słaby.

Mazowieccy strażacy przypominają – osoba pod którą załamał się lód, najczęściej nie jest w stanie sama wyjść na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w lodowatej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, a w konsekwencji do utonięcia.

W związku z trwającym sezonem zimowym mazowieccy strażacy prowadzą akcję „Bezpieczne lodowiska 2020” mającą na celu pomoc w organizacji bezpiecznych lodowisk w tym m.in. wylewanie wody na uprzednio przygotowane ślizgawki min. na terenie boisk szkolnych, parków, osiedli itp.

Strażacy udzielą wsparcia w organizacji lodowiska na pisemna prośbę dyrektora szkoły lub zarządcy terenu. Do prośby należy dołączyć pisemną zgodę władz na pobór wody oraz zgodę właściciela terenu na wylanie lodowiska. Warunkiem wylania lodowiska jest właściwe przygotowanie przez zgłaszającego terenu poprzez wyrównanie nawierzchni, usypanie band z piasku lub śniegu ewentualnie ustawienie barierek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*