Czy Twoje dziecko polubi dentobus?

W 2023 r. aż 137,4 tys. dzieci skorzystało z wizyt w dentobusach. To ponad 300 proc. więcej niż w 2018 r., gdy dentobusy ruszyły w Polskę. Najwięcej młodych pacjentów było w województwie dolnośląskim. W sumie, od 2018 roku, w dentobusach zęby leczyło już ponad pół miliona dzieci.

A jak sprawa wygląda na Mazowszu? – Mammobus wyjechał na mazowieckie drogi 6 kwietnia 2018 r. W pierwszym roku z usług stomatologicznych w mobilnym gabinecie dentystycznym skorzystało bez mała 4 tys. dzieci – mówi Piotr Kalinowski z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji mazowieckiego NFZ. – W roku następnym ta liczba się podwoiła, bo mówimy o ponad 8 tys. dzieci. Lata pandemii COVID to spadek zainteresowania dentobusem, ale w 2023 r. wszystko wróciło na właściwe tory. Do dentobusu w ubiegły roku zgłosiło się aż 9 tys. dzieci. Łącznie, od 2018 r., z pomocy dentystycznej w „gabinecie na kółkach” skorzystało ponad 36 tys. małoletnich mieszkańców Mazowsza – dodaje Kalinowski. 

Harmonogram postojów dentobusu na bieżący miesiąc znajdziesz tu:

https://nfz-warszawa.pl/dla-pacjenta/profilaktyka-chorob-na-mazowszu/harmonogram-postojow-dentobusu/

Ciekawostka! W 2023 r. wartość refundacji świadczeń w dentobusach (bez ryczałtu) wyniosła 24,5 mln zł w skali kraju. Każdego roku w Polsce wykonuje się tysiące zabiegów lakierowania zębów oraz badań kontrolnych, które obejmują również naukę prawidłowej higieny jamy ustnej. Bo dentobus to nie tylko leczenie, ale i edukacja!

Podczas wizyty w dentobusie stomatolog m.in. wykona badania kontrolne oceniające stan zdrowia jamy ustnej u dziecka, ustali plan leczenia oraz udzieli informacji w zakresie indywidualnej profilaktyki próchnicy (m.in. nauczy dziecko prawidłowego dbania o zęby), a w razie konieczności – zapewni odpowiednie leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*