Jaką ścieżkę kształcenia (i zawodową) wybrać?
Czy masz wątpliwości, jakie wykształcenie wybrać? Czy masz obawy, patrząc w dżunglę ścieżek edukacyjnych?
Warto zadać sobie kilka pytań, które pomogą wybrać odpowiedni kierunek dalszej nauki.
Jak dobrze wybrać kierunek studiów?
Być może nadszedł ten moment, w którym musisz rozważyć dalszy kierunek kształcenia. Możliwe też, że masz jeszcze czas, aby to rozgryźć. Obecnie jest dostępnych wiele uczelni, które oferują szerokie możliwości kształcenia. W każdym większym mieście wojewódzkim są uniwersytety i politechniki państwowe. Alternatywą mogą być prywatne uczelnie, kolegia i wszelkiego rodzaju inne instytucje, w których można zdobyć wykształcenie.
Na kierunkach tego samego typu mogą występować różnice w sposobie, w jakim odbywa się kształcenie. Niektóre uczelnie, jak na przykład Akademia Finansów i Biznesu Vistula, oferują zajęcia nie tylko stacjonarne, ale także online. Inne zapewniają praktyki, jeszcze inne stawiają na pracę w grupach przy praktycznych projektach. Aby dobrze wybrać kierunek przyszłych studiów, zastanów się nad kilkoma sprawami.
Jakie są Twoje zainteresowania i co Cię motywuje?
Dla wielu marzeniem jest znalezienie wykształcenia i pracy w czymś, co ich interesuje. Sporządź listę zainteresowań. Zapisz sobie też wszystkie przedmioty, którymi absolutnie nie jesteś zainteresowany.
Motywacja jest niezwykle istotnym składnikiem przepisu na sukces.
- Czy lubisz podejmować trudne decyzje lub działać pod presją czasu? Jeśli tak, może powinieneś przeczytać coś o zarządzaniu.
- A może wystąpienia publiczne i nauczanie innych stanowią dla Ciebie motywację do zdobywania nowych umiejętności? Może praca nauczyciela lub dziennikarza (https://vistula.edu.pl/kierunki-studiow/dziennikarstwo-i-komunikacja-spoleczna) będzie dla Ciebie odpowiednia.
- Lubisz być w ruchu? Wtedy może się okazać, że praca biurowa lub kierunki informatyczne nie są dla Ciebie.
Twoje mocne strony
Spróbuj sporządzić listę rzeczy, w których jesteś dobry. Na przykład może to być pisanie, wygłaszanie przemówień, praca z komputerem, albo rozmowy z ludźmi. Nie wahaj się też poprosić innych o radę. Być może zauważyli coś, z czego nawet nie zdawałeś sobie sprawy. Na podstawie tych notatek sprawdź, czy możesz znaleźć jakieś konkretne branże i zadania, które mogłyby być częścią pracy.
Ciągłe wątpliwości co do wyboru kierunku studiów?
Na stronach internetowych dostępne są teksty edukacyjne, które mogą trochę pomóc w wyborze wykształcenia. Odpowiadając na kilka pytań w ciągu kilku minut możesz podążyć we właściwym kierunku. Wynik testu zasugeruje odpowiednie dla Ciebie wykształcenie, a nawet może wskazać konkretne kierunki studiów, tak jak tutaj:https://vistula.edu.pl/quiz/jaki-kierunek-studiow-wybrac-quiz-maturzysty.
Artykuł sponsorowany