Komunikat Przewodnika Głównego 39. Pierwszej pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę w 2020 r.

W związku z trwającą epidemią koronawirusa tegoroczna Pielgrzymka nie może odbyć się tradycyjnej formie. Mając na względzie bezpieczeństwo, zdrowie, zarówno Pielgrzymów, jak i spotykanych, i goszczących Pielgrzymkę ludzi, a także niepewną sytuację epidemiologiczną w najbliższych tygodniach, zmuszeni jesteśmy do innej organizacji Pielgrzymki.

Obecnie, nadal obowiązuje rozporządzenie mówiące o zachowaniu odstępów między ludźmi, którzy się gromadzą. Ten przepis nie pozwala m.in. na tradycyjną Pielgrzymkę. Trudno sobie wyobrazić wspólną Eucharystię, wieczorny Apel czy obiad we wspólnocie liczącej ponad tysiąc osób, z zachowaniem odstępów.

Tegoroczna Pielgrzymka będzie miała charakter „sztafety”. Każdego dnia będzie pielgrzymowała inna grupa, pod kierunkiem swojego Ks. Przewodnika i będzie pielgrzymowała jeden dzień. Nie przewidujemy w tym roku noclegów podczas Pielgrzymki czy korzystania ze wspólnych basenów do wieczornego mycia. Przewodnik danej grupy organizuje przyjazd na trasę swojej grupy, a także jej odjazd wieczorem. Apel Wieczorny odbędzie się od razu po dojściu grupy.

Porządek wędrowania poszczególnych grup będzie wyglądał następująco:

6 sierpnia – grupa Biało-Czerwona (Płock Wschód, Płock Zachód, Bielsk, Bodzanów) – ks. Piotr Gadomski

7 sierpnia – grupa Biała  (Ciechanów Wschód, Ciechanów Zachód, Strzegowo) – ks. Tomasz Dec

8 sierpnia – grupa Zielona (Sierpc, Dobrzyń n/Wisłą, Tłuchowo) i grupa Żółta (Gostynin, Gąbin) – ks. Adam Kowalski i ks. Leszek Rutkowski

9 sierpnia – grupa Granatowa(Płońsk Południe, Płońsk Północ, Raciąż, Wyszogród) i grupa Miedziana (Mława Wschód i Mława Zachód) – ks. Wojciech Nikodymczuk i ks. Krzysztof Drzazgowski

10 sierpnia – grupa Błękitna (Nasielsk, Zakroczym) – ks. Sławomir Ambroziak

11 sierpnia – grupa Srebrna (Pułtusk, Serock) – ks. Krzysztof Stawicki

12 sierpnia – grupa Brązowa (Rypin, Dobrzyń n/Drwęcą, Żuromin) i grupa Pomarańczowa (salezjańska) – ks. Jakub Kępczyński  i Ks. Jarosław Stasiński SDB

13 sierpnia – grupa Złota (Przasnysz, Maków, Dzierzgowo) – ks. Łukasz Rogowski 

Prosimy o przestrzeganie tego porządku i nie stwarzanie trudnych sytuacji na trasie, które mogłyby zakłócić pielgrzymowanie, a nawet doprowadzić do przedwczesnego zakończenia całej Pielgrzymki! 

  1. O wszystkich szczegółach dotarcia na Trasę i powrotu poinformują  Przewodnicy Grup. Osoby starsze proszone są o pozostanie w tym roku w domu. Prosimy o roztropny udział dzieci w tegorocznej Pielgrzymce.
  2. Tegoroczna 39. Piesza Pielgrzymka z Płocka na Jasną Górę wyruszy pod hasłem: „Stawiam na Maryję”. Będzie ona przygotowaniem do beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.
  3. Pielgrzymka wyruszy 6 sierpnia 2020 r. z Płockiej Katedry po Mszy Świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem Biskupa Piotra Libery o godz. 6 00
  4. Wejście na Jasną Górę będzie 14 sierpnia 2020 r. w godzinach porannych (7.30-8.15), z udziałem Biskupa Mirosława Milewskiego. Wszystkich sympatyków Pielgrzymki zapraszamy w tym czasie na Wały Jasnogórskie, na przywitanie i wspólne wejście oraz do udziału na Mszy Świętej o godz. 9:00, kończącej tegoroczną Pielgrzymkę. Prosimy w tym roku nie organizować przyjazdów autokarów do Wierzchowiska, czyli na ostatni nocleg
  5. Zapisów w tym roku dokonujemy u Przewodników Grup bądź u osób przez nich wskazanych.
  6.  Opłata pielgrzymkowa w tym roku wynosi symboliczne 10 zł od Pielgrzyma. Każdy Pielgrzym otrzyma gadżety pielgrzymkowe. Pieniądze będą też przeznaczone na zakup leków oraz działalność Kuchni Pielgrzymkowej. Wpłaty dokonujemy również u Przewodników Grup.
  7. Wszystkich, którzy podejmą trud pielgrzymowania prosimy o szczególną ostrożność, rozwagę i zastosowanie się do panujących przepisów.
  8. Zapraszamy do duchowego pielgrzymowania wszystkich tych, którzy z racji choroby, pracy bądź innych przyczyn nie mogą pójść pieszo. Pragniemy w ten sposób utworzyć wielką wspólnotę modlitewną, która będzie wspierać wszystkich wędrujących w tak ważnych intencjach Kościoła, Ojczyzny, rodzin i osobistych. Zachęcamy do udziału w wieczornych Apelach Jasnogórskich w swoich parafiach.
  9.  Zastrzegamy możliwość zmiany organizacji tegorocznej Pielgrzymki. Uzależnione jest to od sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju.

Ks. Jacek Prusiński       
Główny Przewodnik 39. Pieszej Pielgrzymki
    Diecezji  Płockiej na Jasną Górę 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*