Koncert "MYŚLEĆ SERCEM" - PAPIESKIE INSPIRACJE

Z okazji roku papieskiego Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zaprasza na koncert “MYŚLEĆ SERCEM” – PAPIESKIE INSPIRACJE.

Kiedy?

11 października 2020 r., godz. 15.00. Cena biletu 25 zł

REZERWACJE pod numerem (023) 671 70 30

Bezpośrednią inspiracją dla powstania projektu był słynny list Jana Pawła II do artystów.

Koncert miał już 64 odsłony, prezentowany był między innymi  w Rzymie w Kościele Santo Spirito in Sassia pod honorowym patronatem Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej, w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, w Sanktuarium Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu, Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie i w wielu innych.

MYŚLEĆ SERCEM  jest odpowiedzią na wołanie Papieża do tych, którzy z pasją i poświęceniem poszukują nowych „epifanii” piękna, aby podarować je światu w twórczości artystycznej.

Jest opisem zmagania Ducha na bezdusznej pustyni współczesnego świata. Odpowiedzią na troskliwe wołanie: „Ducha nie gaście”.

MYŚLEĆ SERCEM świadomie odwołuje się do idei rapsodycznego misterium Słowa. Idei tak bliskiej Janowi Pawłowi II: bez kurtyny i sceny, bez dekoracji, kostiumów i masek, bardziej za to skupionego, uduchowionego, sięgającego do wnętrza. Do misterium Słowa żywego i czystego. Jest jego ożywieniem.

Ta archaiczna – wydawałoby się dziś forma – jest jak naczynie, które wypełnione odpowiednimi treściami staje się zadziwiająco współczesnym, aktualnym przekazem. To swoisty dialog Proroka z Artystą. Dialog, w którym inspiracje Jana Pawła II na temat miłości, piękna, cierpienia, wolności czy śmierci wywołują artystyczny odzew, by dopełnić się w sercach i umysłach widzów, gdyż tylko dzięki ich uczestnictwu idea projektu może zostać odkryta.

W tym przenikaniu się romantycznego monologu Z. Krasińskiego czy St. Wyspiańskiego z XX-wieczną muzyką W. Lutosławskiego, pism A. Mickiewicza i J. Słowackiego z pieśnią K. Szymanowskiego i sonatą S. Prokofiewa, współczesnej poezji Z. Herberta z klasyką J. Haydna czy wreszcie mistycznych psalmów J. Donne’a z harmonią polifonii J. S. Bacha widać, że piękno i prawda są zawsze aktualne – współczesne i żywe.

Ten koncert jest jak podróż – od romantyzmu do współczesności – wspólna, artystów i publiczności, archetypiczna wędrówka poza czasem. Jest jak cytat z Pieśni nad pieśniami: „(…)idzie skacząc po górach” – po szczytach literatury i muzyki, nad bezduszną pustynią codzienności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*