Koncert Niedzielny w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

10 września o godz. 15:00 serdecznie zapraszamy na kolejny, już 622, Koncert Niedzielny w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Tym razem na scenie muzealnej Oranżerii zaprezentowany zostanie program słowno-muzyczny pt. „Dopokąd idę”. Usłyszymy wiersze, myśli i listy Cypriana Norwida w aktorskiej interpretacji Jerzego Zelnika, które dopełni muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu pianistki Marii Skurjat-Silvy. Na program składają się takie utwory jak: „Aerumnarium Plenus”, „Pierwszy list, co mnie doszedł z Europy”, „Ruszaj z Bogiem”, „Pielgrzym”.

Bilety dostępne pod linkiem: https://bilety.muzeumromantyzmu.pl/ lub w kasie muzealnej.

Po koncercie tradycyjnie zapraszamy na spotkanie z cyklu Galeria jednego obrazu – tym razem w muzealnej Oficynie zostanie zaprezentowany obraz Michała Ichnowskiego „Powstańcy”.

JERZY ZELNIK – aktor teatralny i filmowy, scenarzysta małych form teatralnych (monodramów, etiud), reżyser teatralny, dyrektor artystyczny Teatru Nowego w Łodzi w latach 2005–2008. Ma na swoim koncie blisko 80 kreacji filmowych. Uznanie zdobył kreacjami faraona, Ramzesa XIII, i rozszalałego Lykona w ekranizacji powieści Bolesława Prusa Faraon (1965) w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Zasłynął jako tytułowy szlachetny prawnik Franciszek Murek w serialu Doktor Murek (1979) na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Zagrał postać Zygmunta Augusta w serialu Królowa Bona (1980), i w dramacie historycznym Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny (1982) z Anną Dymną. Zebrał pochlebne recenzje za rolę hrabiego Henryka w spektaklu Teatru Telewizji Nie-Boska komedia (1982) Zygmunta Krasińskiego w reżyserii Zygmunta Hübnera. Ostatnio wyreżyserował spektakl Cena w Teatrze Telewizji, który powstał na podstawie słynnej powieści Waldemara Łysiaka.

MARIA SKURJAT-SILVA – naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5-ciu lat. Jako 15-letnia uczennica otrzymała I nagrodę na Konkursie Młodych Talentów. Ukończyła Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej i Andrzeja Ratusińskiego. Po studiach rozpoczęła pracę pedagogiczną w Warszawskiej Akademii Muzycznej, jednocześnie prowadząc intensywną działalność koncertową w kraju i za granicą – jako solistka i kameralistka. Odbyła kilkukrotne tournee koncertowe po USA, występując w salach Filharmonii Cleveland, Nowym Jorku, Chicago, New Jersey, a także w Kanadzie (Toronto, Montreal). Koncertowała także w Chinach, w krajach Ameryki Płd. oraz Europie. W 1990 r. rozpoczęła współpracę z Siggy Jackson – szefem angielskiej firmy Colortone Record Company w Londynie, dla której dokonała szeregu nagrań płytowych. W 1994 r. pianistka otrzymała nagrodę na Festiwalu Muzycznym w Cannes za nagranie płyty „Farewell my love”, zawierającą utwory angielskiego kompozytora i pianisty Davida Browna, a w 1995 r. za nagranie płyty „Spiritual dimensiones”. Pianistka wykonuje również muzykę kameralną. Koncertuje w duecie ze swoim synem pianistą Mauriciem Silvą. Współpracuje także z wybitnymi polskimi artystami – wokalistami oraz instrumentalistami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*