Koronawirus?Tajemniczy wirus z Chin...

W Chinach pojawił się nowy, nieznany wcześniej typ koronawirusa, który wywołuje chorobę płuc. Na dzień 21 stycznia 2020 r., odnotowano łącznie 295 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem. Władze w Wuhan twierdzą, że pierwsze ognisko nowego wirusa pojawiło się na targu z owocami morza działającym w tym mieście. Targ został zamknięty 1 stycznia br.

Koronawirus –  czym jest?

Wirus, który został odkryty w Chinach jest nowym, niezidentyfikowanym wcześniej typem koronawirusa. Nazywany jest 2019-nCoV.  Z badań genetycznych wynika, że jest on podobny do SARS – zespołu ostrej niewydolności oddechowej, który pojawił się w Chinach w 2002 roku. Jest wiele odmian koronawirusów, jak dotąd sześć z nich atakowało ludzi.

Występowanie przypadków jest obecnie ograniczone głównie do miasta Wuhan (Tab. 1.). Zanotowano również sporadyczne przypadki stwierdzenia zachorowań u osób powracających z miasta Wuhan do innych prowincji w Chinach oraz do innych krajów (Tajlandia, Japonia, Korea Południowa). Odnotowano 4 przypadki zgonów wśród osób obciążonych innymi schorzeniami.

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków 2019-nCoV w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 20 stycznia 2020 r.

Region Kraj Prowincja Przypadki potwierdzone Zgony
Azja Chiny Hubei Sheng 270 4
Azja Chiny Guangdong Sheng 14 0
Azja Chiny Beijing Shi 5 0
Azja Chiny Shanghai Shi 2 0
Azja Japonia Kanagawa 1 0
Azja Korea Południowa Inchon 1 0
Azja Tajlandia Bangkok 2 0
Razem 295 4

Koronawirus – jak się przed nim ustrzec?

  • dobrze gotować mięso i jajka
  • należy unikać kontaktu ze zwierzętami i osobami, które wykazują objawy przeziębienia lub grypy

OBJAWY:

  • gorączka,
  • kaszel,
  • spłycenie oddechu,
  • dreszcze,
  • bóle mięśniowe,
  • katar,
  • trudności w oddychaniu.

Obecnie nie istnieje szczepionka, która mogłaby chronić przed koronawirusami. Naukowcy nie mają o nich wystarczającej wiedzy. Potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji.

Na wielu międzynarodowych lotniskach, m.in. w USA, Japonii, Tajlandii, Singapurze i Korei Południowej, podróżni z Wuhan są poddawani badaniom lekarskim. Mierzona jest temperatura, a pasażerowie gorączkujący są obejmowani tymczasową kwarantanną.

Źródło: GIS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*