Kradną złom, paliwo, elektronarzędzia...Uwaga na złodziei!

Ciechanowska policja w ostatnim miesiącu odnotowała zdarzenia dotyczące kradzieży oraz kradzieży z włamaniem zarówno na terenie Ciechanowa jak i terenach gminnych powiatu ciechanowskiego. Łupem sprawców padały rowery, elektronarzędzia, akumulator, opony, sprzęt ogrodniczy, elementy metalowe, złom oraz paliwo. Miejsca tych zdarzeń to pomieszczenia gospodarcze, piwnica, posesje, garaże, mieszkania oraz zbiorniki paliwa sprzętu budowlanego.

Aby uniknąć włamania i kradzieży zwróćmy uwagę na zabezpieczenie drzwi i okien garażowych oraz w innych pomieszczeniach gospodarczych, w których zostawiamy sprzęt, narzędzia, pojazdy. Jeśli nie możemy odpowiednio zabezpieczyć tych pomieszczeń starajmy się nie zostawiać tam cennych przedmiotów;

Dobrym rozwiązaniem jest monitoring, system alarmowy a także zabezpieczenia mechaniczne atestowane zamki, drzwi antywłamaniowe, rolety, kraty.

Najlepszym i sprawdzonym zabezpieczeniem jest życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem/domem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy i poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy.

Interesuj się otoczeniem i dzwoń na Policję gdy:

  • zauważysz nieznane Ci osoby, kręcące się bez celu w pobliżu Twojego domu. Dobrze zapamiętaj ich wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy;
  • widzisz obce osoby lub samochód na posesji sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu;
  • niespodziewanie odwiedza Cię obca osoba pod pozorem szukania adresu, kogoś
    z sąsiadów lub zdobycia innych informacji o okolicy;

Co należy zrobić, gdy staniemy się ofiarą włamania?

Policjanci bardzo wnikliwie prowadzą każdą zgłoszoną sprawę. Dużym utrudnieniem jest jednak brak świadków i czas, który upływa od zdarzenia do zgłoszenia przestępstwa. Pamiętajmy, że natychmiastowe zgłoszenie o włamaniu, nawet telefoniczne o każdej porze, daje szanse na wykrycie sprawcy. Dlatego, gdy staniemy się ofiarą kradzieży lub włamania niezwłocznie wezwijmy na miejsce Policję. Do czasu przyjazdu funkcjonariuszy starajmy się niczego nie dotykać, nie sprzątać, ani nie przeglądać swoich rzeczy, aby ustalać co zginęło – w ten sposób możemy zatrzeć ślady pozostawione przez włamywacza.

Źródło: KPP w Ciechanowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*