Nie kupisz alkoholu w nocy!

Od niedawna obowiązuje nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi . Zezwala ona samorządom wprowadzenie zakazu handlu alkoholem od 22 do 6 rano we wszystkich punktach handlowych oprócz gastronomii, jeżeli alkohol jest spożywany w lokalu. Ustawa wprowadza również zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych, np. w ogródkach piwnych. Nowe regulacje dają możliwość samorządom wyznaczania miejsc przeznaczonych do jego spożywania.

Oprócz tego zmiany dotyczą również wprowadzenia do limitu udzielania zezwoleń na sprzedaż wszystkich napojów alkoholowych, także tych, które zawierają do 4,5 proc. alkoholu. Gmina w drodze uchwały będzie mogła ustalić maksymalną liczbę zezwoleń odrębnie dla sołectw, dzielnic czy osiedli. Dzięki temu rozwiąże to problem koncentracji dużej liczby punktów sprzedaży alkoholu w jednym miejscu.

Nowelizacja ustawy dotyczy również bezpieczeństwa imprez masowych. Zgodnie z obecnymi przepisami sprzedaż i podawanie alkoholu w czasie trwania imprezy masowej będą mogły być prowadzone wyłącznie przez podmioty posiadające jednorazowe zezwolenie.

Ministerstwo Zdrowia dodatkowo chciałoby wprowadzić również zakaz reklamowania piwa, a dokładniej chodzi o przesunięcie godzin emisji reklam z godziny 20:00 na 23:00. Nie spotkało się to jednak z aprobatą Polaków.

Nowelizacja ustawy miała pośrednio przyczynić się do ograniczenia spożywania alkoholu. Istnieje jednak obawa, że paradoksalnie może przyczynić się rozkwitu nielegalnego handlu alkoholem. No cóż, czas pokaże jakie będą jej efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*