Mateusz Morawiecki: znosimy większość obostrzeń

Dziś podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zniesienie większości obostrzeń. Do normalnej pracy powrócą między innymi urzędy, które dotychczas pracowały zdalnie. Szef rządu zaznaczył jednak, że nadal będzie obowiązek noszenia maseczek w miejscach, gdzie trudno zachować dystans.

— Znosimy większość obostrzeń i zostawiamy tylko te, które są najbardziej konieczne, ograniczamy obostrzenia, które do dzisiaj obowiązywały, nadal będzie obowiązywało tylko noszenie maseczek w miejscach publicznych, w szczególności w środkach komunikacji publicznej, w sklepach — tam, gdzie rzeczywiście ten dystans między ludźmi jest bliski — powiedział premier Morawiecki.

— Przywracamy również normalną pracę w urzędach. W urzędach obowiązywała praca zdalna, w firmach, przedsiębiorstwach zalecana była praca zdalna, dzisiaj znosimy to zalecenie, dzisiaj urzędy wracają do normalnego funkcjonowania — dodał szef rządu.

— Utrzymujemy izolację i kwarantannę dla domowników, ale w tym skróconym czasie i będziemy obserwować, to co się dzieje w innych krajach — przekazał premier.

— Rozdział pandemii niestety nie jest jeszcze zamknięty, trzeba to powiedzieć jednoznacznie. Ale widzimy, że dziś śmiertelność i hospitalizację wywołane wariantem Omikron są dużo niższe niż przestrogi, których słuchaliśmy i przestrzegaliśmy — mówił Morawiecki.

Zapowiedział, że rząd będzie stopniowo odchodził od wszystkich pozostałych obostrzeń.

— Pandemia pokazała też, jak ważne są szczepienia i jak dobrze chronią przed zgonem niż przed samym zakażeniem. Ale zgon jest tą największą tragedią, dlatego podkreślamy cały czas, żeby szczepić się i żeby to było tą tarczą, która pozwoli nam zwalczyć pandemię — dodał.

— Omikron jest nieporównywalnie mniej niebezpieczny niż Delta. Dziś głównie osoby, które umierają, to są osoby, które dawniej się zaraziły i umierają z powodu poprzedniej pandemii koronawirusa, która już jest wyparta. Dlatego robimy to w sposób wyważony, nie tak jak kraje, które zniosły już absolutnie wszystkie obostrzenia — mówił Morawiecki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*