Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawnych - zabrałeś moje miejsce, zabierz moje kalectwo

3 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Niepełnosprawnych, dlatego ważne aby w tym dniu poruszyć temat parkowania pojazdów przez osoby w pełni sprawne na miejscach zarezerwowanych dla pojazdów osób niepełnosprawnych (tzw. kopertach) lub osób przewożących takie osoby. Temat wydaje się znany i oczywisty a jednak tak wielu ludzi nie przestrzega przepisów i zajmuje miejsce niepełnosprawnym osobom. Nie wiem z czego to wynika, z braku szacunku, rozsądku czy z niecierpliwości (zazwyczaj ,,koperty” są wolne”)? Prześledźmy zatem, co grozi za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych?

W przypadku kiedy kierujący pojazdem nie zastosuje się do do znaku:

  • D-18 „parking” lub D-18b „parking zadaszony”, z umieszczoną pod znakiem tabliczką T-29 (informującą o miejscach dla pojazdów przewożących lub kierowanych przez osoby niepełnosprawne),
  • D-18a „parking – miejsce zastrzeżone” (zastrzeżone dla określonego użytkownika), z umieszczoną pod znakiem  tabliczką T-29,

może otrzymać mandat  w wysokości 500 zł i 5 punktów karnych. Również niestosowanie się do znaku:

  • P-18 „stanowisko postojowe”,
  • P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” ,
  • P-20 „koperta”,
  • P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej”,

umieszczonego samodzielnie bez wspomnianych znaków pionowych D-18, D-18a lub D-18b może doprowadzić do otrzymania mandatu w wysokości 500 zł. Co jednak w momencie kiedy kierowca podszywa się pod osobę niepełnosprawną, używając karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych? Również zostanie on ukarany, jednak mandat nie będzie już taki mały. Prawo o ruchu drogowym, i jednoczesne zajęcie miejsca przeznaczonego dla osoby niepełnosprawnej zostało wycenione na 800 zł i 7 pkt karnych. W skrajnej sytuacji mandat może przekroczyć 1000 zł.

PAMIĘTAJMY, tylko osoby posiadające kartę parkingową bądź przewożący osobę posiadającą taką kartę mogą korzystać z miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych!!! Nie bądźmy obojętni, pamiętajmy o niepełnosprawnych i o szacunku dla nich.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*