Miejski Tydzień Profilaktyki

Od 19 do 23 września potrwa Miejski Tydzień Profilaktyki pod hasłem: ,,Profilaktyka Sportowa Antynałogowa”.  Jest to inicjatywa pod patronatem Prezydenta Miasta Ciechanów, której główną ideą jest promowanie zdrowego stylu życia oraz rozwijanie zainteresowań sportowych u młodych ludzi.

Głównym organizatorem jest Urząd Miasta Ciechanów – Biuro Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień. W działania w ramach Tygodnia wpisuje się Athletics Camp, organizowany przez Fundację Kamili Skolimowskiej we współpracy z miastem i MOSiR.

Brak zajęć, nuda oraz niska świadomość zagrożeń stanowią główny powód sięgania przez młodzież środków psychoaktywnych. Miejski Tydzień Profilaktyki ma na celu pomoc we wskazaniu młodym ludziom jak można w atrakcyjny sposób zagospodarować swoim czasem oraz stawiać sobie osobiste cele i wyzwania, po czym konsekwentnie je realizować. Oprócz tego duży nacisk zostanie położony na zwiększanie wiedzy na temat zagrożeń związanych z sięganiem po narkotyki, dopalacze, alkohol.

Tydzień zainauguruje impreza sportowo-profilaktyczna realizowana przez Fundację Kamili Skolimowskiej. Athletics Camp odbędzie się w poniedziałek 19 września o godz. 10.00 na hali sportowej MOSiR przy ul. 17 Stycznia 60C. Utytułowani sportowcy: Anita Włodarczyk, Piotr Małachowski i Tomasz Majewski wraz z trenerami poprowadzą zajęcia z 300-osobową grupą uczniów ciechanowskich szkół podstawowych. Dzieci spróbują swoich sił w:

  • rzucie młotem,
  • dyskiem,
  • oszczepem,
  • pchnięciu kulą,
  • biegach,
  •  biegach przez płotki.

Każdy zawodnik otrzyma medal, książkę oraz koszulkę z nadrukiem hasła imprezy oraz pakiet materiałów edukacyjno-profilaktycznych.

Nauczyciele, opiekunowie, rodzice oraz osoby zainteresowane będą mogły uczestniczyć w spotkaniu profilaktycznym, które poprowadzą funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie

Od wtorku do czwartku w ciechanowskich szkołach podstawowych i gimnazjalnych będą odbywać się przedsięwzięcia związane z profilaktyką. Dla najmłodszych zaplanowano bajkę profilaktyczną, promującą zdrowy tryb życia. Inicjatywa ma charakter spektaklu teatralnego, wystawianego przez aktorów z Teatru Profilaktycznego „MASKA”. Bajka profilaktyczna jest adresowana do uczniów kl. 0 – III szkół podstawowych.

Dla uczniów klas IV – VI oraz uczniów klas gimnazjalnych zaplanowano program profilaktyki uzależnień w formie koncertu muzycznego „POWIEDZ NIE!” w wykonaniu wirtuoza perkusji – Wiesława Błaszkiewicza.

W piątek 23 września w hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ciechanowie przy ul. Kraszewskiego 8 odbędzie się podsumowanie Miejskiego Tygodnia Profilaktyki. Uroczystość rozpocznie się o godz. 10.00 koncertem profilaktycznym pt. „Jeden krok do przodu!” w wykonaniu zespołu POZIOM 600. Zespół trzykrotnie brał udział w Festiwalu Muzyków w Jarocinie, jest laureatem XX Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki Opole – debiuty.

Podczas uroczystości zostanie ogłoszony międzyszkolny konkurs teatralny na przygotowanie i wystawienie spektaklu profilaktycznego. Konkurs będzie rozstrzygnięty w przyszłym roku kalendarzowym. Szkoła, która zdobędzie I miejsce otrzyma w nagrodę w tablicę multimedialną.

Szczegółowych informacji na temat poszczególnych wydarzeń oraz harmonogramu działań udziela Biuro ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*