Nowe obostrzenia od 23 lutego

Rząd wprowadził nowe obostrzenia. Decyzję opublikowano w formie rozporządzenia przed północą w poniedziałek 22 lutego. Nowe obostrzenia obowiązują od 23 lutego.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem obostrzenia obejmą w pierwszej kolejności osoby wracające do Polski z zagranicy. Te, jeżeli chcą uniknąć kwarantanny, będą musiały przedstawić zaświadczenie o zaszczepieniu preparatem dopuszczonym na terenie Unii Europejskiej. Zwolnieniu z kwarantanny podlegać będą też uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, dzieci przedszkolne oraz studenci, doktoranci i osoby prowadzące działalność naukową.

Obostrzenia dotkną również kasyna. Zgodnie z rozporządzeniem, do 28 lutego br. w kasynach oraz obiektach działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych będzie mogła znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi. Przed wejściem do kasyna będą musiały być zamieszczone informacje o limicie osób, zaś obsługa będzie musiała podejmować środki zapewniające jego przestrzeganie. Klienci kasyn i salonów z automatami nie będą mogli spożywać napojów lub posiłków.

Nowe rozporządzenie reguluję również lecznictwo uzdrowiskowe. Rozporządzenie uchyla ograniczenia w lecznictwie uzdrowiskowym. Warunkiem rozpoczęcia stacjonarnej rehabilitacji leczniczej w ośrodku rehabilitacyjnym czy turnusu leczniczo-profilaktycznego ma być negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Testy te mają być bezpłatne.

Ostatnią kwestią jakie regulują najnowsze przepisy to także zmiana w przepisach o zebraniach i zgromadzeniach. Wcześniej z zakazu wyłączono konkurs na aplikację sędziowską i prokuratorską, a także aplikacje. Teraz, w ramach nowych obostrzeń, zasada nie obejmuje także konkursów na referendarzy sądowych oraz asystentów sędziów.

Ostatnią zmianą, którą określają nowe obostrzenia, jest kolejka w narodowym programie szczepień. Po pacjentach zakładów opiekuńczo-lecznicznych (grupa 1. – red.) szczepionka na COVID będzie dostępna dla osób zatrudnionych w noclegowniach i ogrzewalniach. Nowe obostrzenia od 23 lutego rozszerzają też grono pracowników szkół, którzy również będą mogli skorzystać ze szczepionki na COVID.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*