Nowe zabiegi w ciechanowskim szpitalu

 

W dniu 20 września br. w Oddziale Urologii Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie został wprowadzony nowy standard – laparoskopowe leczenie raka gruczołu krokowego.

Zabieg został wykonany przez doświadczony zespół specjalistów pracujących na co dzień w podwarszawskiej Klinice Urologii  w składzie: dr Mariusz Ciemerych, dr Szymon Kawecki, dr Artur Pakuszewski. Operacja polegała na laparoskopowym wycięciu gruczołu krokowego u chorego na nowotwór. Poprzez niewielkie pięciomilimetrowe nacięcia w skórze do jamy brzusznej pacjenta wprowadzono cienkie instrumenty, za pomocą których lekarze przeprowadzili zabieg z zewnątrz, obserwując jego przebieg na ekranie monitora.

Prostatektomia laparoskopowa to jednak nie wszystko. Standardowymi procedurami w Szpitalu staną się również: cystektomia laparoskopowa (wycięcie pęcherza moczowego z rekonstrukcją dróg moczowych) u pacjentów z rakiem pęcherza. W dalszym ciągu kontynuowane będą operacje laparoskopowe górnych jak i dolnych dróg moczowych (nefrektomia, nefroureterektomia, operacje naprawcze moczowodów itp.)

Kolejnym nowym zabiegiem, zaplanowanym na najbliższy piątek 27 września, w ciechanowskim szpitalu, będzie zabieg z użyciem nowego rodzaju panewki stawu biodrowego. Będzie to pierwszy w Polsce (sprawdzone na 100%) zabieg wykonany przy wykorzystaniu tego system. Panewka zbudowana jest z porowatego tantalu. Implanty z tantalu mają właściwości mechaniczne w większym stopniu zbliżone do tkanki kostnej niż implanty z tytanu. Znacznie lepiej integrują się z kością, pory tantalowej endoprotezy łatwiej przerastają tkanką kostną. Do tej pory ta technologia (podobnie jak niektóre inne szpitale w Polsce) była wykorzystywana tylko przy operacjach endoprotezoplastyki bezcementowej stawu kolanowego, ramiennego i skokowego, a w odniesieniu do stawu biodrowego tylko w przypadku zabiegów rewizyjnych (związanych z koniecznością wymiany endoprotezy).

Niestety systemy przeznaczone do zabiegów rewizyjnych są zbyt kosztowne, żeby stosować je powszechnie w zabiegach pierwotnej aloplastyki.  Ciechanowski szpital jako pierwszy w Polsce, wprowadzi taki system przeznaczony do pierwotnej aloplastyki stawu biodrowego.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*