Piknik Rodzinny - zdrowie dla wszystkich w Ciechanowie

W najbliższy piątek, 14 czerwca, na Placu Jana Pawła II w Ciechanowie odbędzie się piknik rodzinny pod hasłem „Zdrowie dla wszystkich”. Start o godz. 12.00. Bezpłatne badania i porady lekarzy specjalistów, pomiary ciśnienia, poziomu cukru czy BMI to tylko niektóre propozycje, z jakich będą mogli skorzystać mieszkańcy subregionu ciechanowskiego. Organizatorem tego wydarzenia jest samorząd województwa mazowieckiego. Głównym tematem tegorocznej edycji jest profilaktyka zaburzeń psychicznych i uzależnień.  

Pikniki to doskonała okazja, by sprawdzić stan swojego zdrowia. Każdy z uczestników będzie mógł wziąć udział w bezpłatnych badaniach profilaktycznych. Prowadzone będą m.in. przesiewowe badania w kierunku osteoporozy, zapalenia wątroby typu C czy badania słuchu-

– Życie w pośpiechu i ciągłym stresie z pewnością nie ma dobrego wpływu na nasze zdrowie. Dlatego warto się na chwilę zatrzymać i pomyśleć o tym, co jesteśmy w stanie dla siebie zrobić. Zdrowie jest przecież najważniejsze, a troska o nie leży w naszym interesie. Regularne badania, zdrowy styl życia to recepta na sukces. Dlatego zapraszam na pikniki rodzinne – Zdrowie dla Wszystkich.  Pamiętajmy o prawidłowej diecie, aktywności fizycznej, odpowiedniej ilości snu i w miarę możliwości unikajmy stresu – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Podczas pikników prowadzone są akcje profilaktyczne. Mieszkańcy Mazowsza poznają sposoby aktywnego spędzania czasu, porozmawiają z dietetykami oraz spróbują zdrowej żywności od lokalnych producentów. Ponadto uczestnicy będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad lekarzy specjalistów z mazowieckich szpitali zajmujących się m.in. zaburzeniami psychicznymi i uzależnieniami w tym uzależnieniami od alkoholu. To bardzo ważne, bo jak pokazują statystyki ponad 80 proc. dorosłych Polaków sięga po alkohol. Dodatkowo, u ponad 3 mln osób w wieku 18-64 lata rozpoznaje się zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania wynikające z jego spożywania. Z kolei według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol zajmuje trzecie miejsce wśród czynników ryzyka dla zdrowia, a ponad 200 rodzajów chorób ma związek z jego spożywaniem. Wśród nich są: zaburzenia psychiczne, nowotwory, choroby układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia immunologiczne czy dysfunkcje układu rozrodczego i szkody prenatalne. Co roku z tego powodu umiera ok. 10 tys. Polaków.

Wydarzenie organizowane jest w ramach Światowego Dnia Zdrowia, obchodzonego w tym roku pod hasłem „Zdrowie dla wszystkich”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*