PILNE! Plan łagodzenia restrykcji przez rząd

Na specjalnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 20 kwietnia wchodzimy w nowy etap walki z koronawirusem. Premier zaproponował zasadę trzech “I”: Izolacja, identyfikacja i informatyzacja.

Jak powiedział premier “Jesteśmy w sytuacji bez precedensu. Przedstawiamy teraz cztery etapy otwarcia. – Dzisiaj walcząc z koronawirusem musimy krok po kroku odzyskiwać teren – zaznacza. – Na ten moment mamy lepsza sytuację niż w Europie Zachodniej.”

Premier Morawiecki zapowiedział otwarcie lasów i parków. Liczba osób w sklepach spożywczych zależeć będzie od powierzchni lokalu, nie – jak do tej pory – od liczby kas. Pracownicy sklepów będą poddawani kontrolom, m.in. temperatury ciała. “Zasada 15 metrów kw na jedną osobę w kościołach zostanie zachowana” – powiedział premier.

Kolejne etapy zmniejszenia obostrzeń przedstawiane będą w interwałach czasowych. “W kolejnych etapach będziemy otwierać rzemiosło, handel, a na końcu usługi” – zapowiedział Morawiecki.

Jako drugi zabrał głos minister zdrowia Łukasz Szumowski, który stwierdził, że to nie koniec walki. Zapowiedział, że będziemy musieli nauczyć się żyć z epidemią przez dłuższy czas.

Jak powiedział dalej minister Szumowski – “przez najbliższy dłuższy czas musimy nauczyć się żyć z tymi podstawowymi zasadami: brak kontaktu, dezynfekcja rąk, zachowanie dystansu, kwarantanna, ochrona osób najsłabszych i praca zdalna. Minister mówi, że być może w ten sposób będziemy musieli żyć do dwóch lat.”

fot:KPRM/Krystian Maj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*