PILNE! Rząd ogłosił III etap znoszenia ograniczeń

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wdrażanie III etapu znoszenia restrykcji spowodowanej przez pandemię. Wielu ucieszy informacja o otwarciu zakładów fryzjerskich i kosmetycznych. Będzie można się do nich udać od 18 maja.

” – Częściowo otwarte zostaną usługi gastronomiczne, bary i kawiarnie. Zachęcamy do otwierania ogródków – mówi premier.”

Zmienione będą reguły dotyczące transportu publicznego.W komunikacji publicznej – 30 proc. miejsc będzie mogło być wykorzystanych.

Będą też możliwe konsultacje dla tegorocznych maturzystów i uczniów przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty. Od 1 czerwca taką możliwość konsultacji będą mieli już wszyscy uczniowie.

Od 25 maja w klasach 1-3 szkół podstawowych będzie uruchomiona opieka dla dzieci, nie będą to zajęcia. Otwarte zostaną częściowo hale sportowe i orliki. Od poniedziałku będzie możliwe prowadzenie zajęć w szkołach policealnych.

Po premierze głos zabrał minister zdrowia Łukasz Szumowski:

“Szumowski prosi, aby – zgodnie z nowymi zasadami – umawiać się na daną godzinę i nie czekać w lokalu np. na wizytę u kosmetyczki. – Żeby lekarz nie musiał potem wybierać, kogo ratować – zaznaczył.”

Minister odniósł się również o rozwój epidemii na Śląsku:

– W zeszłą dobę wykonaliśmy 20 tys. testów. Jest trudna sytuacja na Śląsku, stąd szybka akcja badania górników z pięciu kopalń, teraz badamy ich rodziny – oświadczył Szumowski.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*