Połowiczny sukces Społecznej Szkoły w Kałęczynie

Dzisiejszy dzień na długo pozostanie w pamięci lokalnej społeczności gminy Sońsk. A wszystko za sprawą porozumienia (po długiej i ciężkiej przeprawie), które zostało zawarte między Wójtem Gminy Sońsk, Jarosławem Muchowskim a Prezesem Stowarzyszenia Społeczno – Oświatowego im. Rodziny Sędzimirów w Kałęczynie, Marcinem Karwańskim.

Kością niezgody było wstrzymanie subwencji oświatowej dla Szkoły Społecznej w Kałęczynie bez wydania decyzji przez Urząd oraz propozycja Urzędu Gminy dotycząca wynajmu budynku w cenie 6 tysięcy miesięcznie – stawka komerycjna (na którą Szkoły nie było stać).

Nasza stacja zajęła się tematem i w związku ze sprawą przygotowaliśmy reportaż, który możecie Państwo obejrzeć pod linkiem:

Na oficjalnym profilu fb wójta Gminy Sońsk, Jarosława Muchowskiego czytamy:

,, Szanowni Państwo, w dniu dzisiejszym wspólnie z Panem Marcinem Karwańskim Prezesem Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego w Kałęczynie, podpisaliśmy umowę najmu lokalu. Społeczna Szkoła w Kałęczynie będzie mogła w sposób niezakłócony rozpocząć nowy rok szkolny 2021/2022 oraz prowadzić działalność oświatową przez kolejne lata. Dziękuję Panu Prezesowi za wypracowanie tego porozumienia, które doprowadziło nas do szczęśliwego zakończenia z korzyścią dla wszystkich stron. Przed nami jeszcze wiele spraw ale wierzę, że wspólnie z Zarządem oraz Dyrekcją Stowarzyszenia rozpoczniemy nowy etap współpracy dla dobra tej placówki. Wszystkim tym, którzy liczyli na to, że nie dojdziemy do porozumienia składamy serdeczne kondolencje’’.

Jak się okazuję porozumienie zostało zawarte, ale na warunkach Gminy… Szkole niestety nie udało się wywalczyć niższej stawki. Do końca nie możemy samego porozumienia nazwać sukcesem, ponieważ Szkoła dbając o dobro dzieci przyjęła propozycję Gminy i ,,ugięła się’’ pod jej warunkami. W tej całej sytuacji na pewno dobrą informacją jest powrót dzieci do Szkoły i dalsza kontynuacja nauki.

O komentarz w sprawie poprosiliśmy również Prezesa Stowarzyszenia, P. Marcina Karwańskiego:

-,,Dziś rano w urzędzie gminy podpisałem umowę na kolejne 3 lata wynajęcia budynku . Niestety Wójt utrzymał czynsz w wysokości 6000 miesięcznie. Mimo tak dużego obciążenia jesteśmy pewni ze szkoła przetrwa . Mamy nadzieje, że to początek ciężkiego, ale jednak dialogu z Gminą”.

Cieszy nas fakt, że jako telewizja mogliśmy dołożyć cegiełkę w walce o dobro dzieci, które już niedługo przywita szkolny dzwonek! Samej Szkole i Stowarzyszeniu życzymy wytrwałości i satysfakcji z działalności.

Foto: fb Społecznej Szkoły Podstawowej im. Aleksandry Bąkowskiej w Kałęczynie

  1. Arkadiusz Kozyra pisze:

    Muchowskiego biznes na oświacie – będzie robiony. A budynek z mediami GOK w Gołotczyzna., bezpłatnie udostępnił koledze kryminaliście Jasińskiemu z którym do spółki wyprowadział pieniądze z Gminy zanim Jasiński trafił do więzienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*