Pomoc dla producentów pszenicy lub kukurydzy – trwa nabór wniosków, będzie zmiana przepisów

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków o pomoc finansową dla producentów pszenicy lub kukurydzy, którzy ponieśli straty spowodowane agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. 29 kwietnia wejdzie w życie rozporządzenie Rady Ministrów, nowelizujące dotychczasowe przepisy. Zgodę na ich wprowadzenie musi wyrazić Komisja Europejska.

O wsparcie mogą ubiegać się rolnicy, którzy:

  1. mają nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
  2. działają jako mikro-, małe albo średnie przedsiębiorstwo;
  3. w wyniku agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę ponieśli dodatkowe koszty ze względu na brak stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy;
  4. w 2022 r. złożyli wniosek o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

Wchodzące w życie od 29 kwietnia przepisy zmieniają m.in. termin naboru – wnioski można składać do 31 maja 2023 r.  Bez zmian pozostają miejsce i sposób przyjmowania dokumentów. Można to zrobić:

  • bezpośrednio w kancelarii biura powiatowego;
  • za pośrednictwem platformy ePUAP;
  • za pośrednictwem usługi mObywatel na stronie gov.pl;
  • rejestrowaną przesyłką pocztową.

Do wniosku należy dołączyć kopie faktur VAT lub ich duplikaty potwierdzające sprzedaż pszenicy lub kukurydzy, z tym że zmienia się termin przeprowadzenia takich transakcji. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, sprzedaż ma nastąpić w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 14 kwietnia 2023 r. podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż. Zmiany, które wejdą w życie 29 kwietnia 2023 r. wymagają zgody Komisji Europejskiej.

Dotychczas rolnicy złożyli ok. 13,5 tys. wniosków, najwięcej w województwie lubelskim, świętokrzyskim i kujawsko-pomorskim.

Więcej o tym wsparciu, zapowiadanych zmianach oraz formularz wniosku – otwórz

Źródło: ARiMR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*