Przeszedłeś zakażenie koronawirusem? Możesz pomagać bezpiecznie

W październiku został uruchomiony Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, by wspomóc osoby starsze w codziennych czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię. Koordynatorem programu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Osoba starsza dzwoniąc pod numer 22 505 11 11 może poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, ale ze względu na pandemię zostało to uniemożliwione. To np. zrobienie zakupów spożywczych czy higienicznych. Konsultant przyjmie zgłoszenie – adres i numer telefonu – i przekaże je do odpowiedniego ośrodka pomocy społecznej. Najbliższy ośrodek pomocy społecznej skontaktuje się z osobą, która potrzebuje pomocy, i ustali z nią wszelkie szczegóły. Z dedykowanej infolinii skorzystało już do tej pory ponad 15 tys. seniorów, a pomoc osobom starszym zadeklarowało ponad 10 tys. wolontariusz.

Co ważne, w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów pomagać można nie tylko fizycznie – poprzez dostarczanie produktów czy wyprowadzenie psa, ale także wirtualnie:

  • Wiele spraw urzędowych można dzisiaj załatwić online bez wychodzenia z domu. To prosta, szybka i szczególnie w czasie pandemii – bezpieczna droga. To wyjątkowo ważne w przypadku osób starszych, które powinny maksymalnie ograniczyć wyjście z domu i kontakt z innymi osobami, a nie zawsze tak sprawnie radzą sobie w sieci. 
  • Cyfrowy wolontariusz będzie cennym wsparciem dla seniora w wielu działaniach wymagających skorzystania z internetu.

Osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, a które dziś już wyzdrowiały zachęca się do włączenia się w wolontariat na rzecz osób przebywających w domach pomocy społecznej. Mieszkańcy domów pomocy społecznej to przede wszystkim osoby starsze i niepełnosprawne. Na potrzeby mieszkańców i pracowników DPS-ów zwracamy szczególną uwagę od początku pandemii. Zaangażowanie ozdrowieńców w wolontariat pomoże w jeszcze większym stopniu zabezpieczyć zdrowie i życie mieszkańców domów pomocy społecznej.

Definicja wolontariusza ozdrowieńca

  • Zgodnie z ustawą z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, ozdrowieniec to osoba, u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej.
  • Ozdrowieńcem jest osoba, u której wykryto wcześniej obecność wirusa SARS-CoV-2 za pomocą badania PCR lub testem antygenowym (mogła przebyć zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19) i która po zakończonej izolacji nie wykazuje objawów zakażenia.
  • Wolontariuszem może zostać wyłącznie osoba zdrowa, znajdująca się w pełni sił, nie wykazująca żadnych objawów chorobowych.

Procedura zgłoszenia się do Korpusu w ramach wolontariatu ozdrowieńców

  • Żeby zgłosić się do pomocy należy wypełnić formularz na stronie www.wspierajseniora.pl, gdzie trzeba m.in. odnotować przejście choroby.
  • W zgłoszeniu należy wskazać w jakiej formie chcemy pomóc. Zaangażowanie wolontariuszy może obejmować rozmowy z mieszkańcami domów pomocy społecznej; podawanie posiłków; organizowanie zajęć dla mieszkańców; wsparcie pracowników w opiece nad mieszkańcami; zajęcia/czynności porządkowe oraz inne, w zależności m. in. od posiadanych kwalifikacji wolontariusza.
  • Wypełniony formularz przekazywany jest systemem CAS do danego domu pomocy społecznej, a jego dyrektor skontaktuje się z osobą zgłaszającą się do pomocy.
  • Przed nawiązaniem współpracy dyrektor DPS i wolontariusz podpiszą umowę regulującą wzajemne prawa i obowiązki.

Zasady bezpieczeństwa przy wykonywaniu czynności w ramach wolontariatu

  • Dom pomocy społecznej zapewni wolontariuszom odpowiednie środki ochrony indywidualnej, a wolontariusze będą zobowiązani do ich stosowania.
  • Bezwzględnie też należy przestrzegać zasad higieny rąk i układu oddechowego. To szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy mieszkańcy DPS narażeni są również na ryzyko zakażenia innymi patogenami (np. wirusy grypy, pneumokoki, adenowirusy).
  • Wolontariusze zobowiązani są do przestrzegania wszystkich procedur w zakresie przeciwdziałania COVID-19, obowiązujących w domu pomocy społecznej. Oznacza to, że będą traktowani jak pracownicy tych placówek – będzie mierzona im temperatura, pracować będą w mniejszych zespołach czy też w odrębnych strefach
  • Osoby zarządzające organizacją opieki i pracą personelu DPS powinny przygotować wolontariuszy w zakresie zasad higieny osobistej, higieny rąk i układu oddechowego oraz możliwych dróg zakażeń, a także bezpiecznego korzystania ze środków ochrony indywidualnej. 

Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Biuro Promocji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*