Przysięga Mazowieckich Terytorialsów w Ciechanowie [FOTO]

Wczoraj, na terenie ciechanowskich koszar, gdzie stacjonuje 5 Mazowiecka
Brygada Obrony Terytorialnej odbyła się przysięga wojskowa podczas której wręczone zostały pierwsze patenty podoficerskie w ramach kursu SONDA.
W niedzielne południe słowa roty przysięgi wypowiedziało ponad 400 terytorialsów pięciu Brygad OT z całej Polski, 68 przysięgę złożyło w Ciechanowie. Byli to ochotnicy, którzy zamiast wyjechać na ferie zimowe postanowili zaciągnąć się do wojska i czas zimowej przerwy w nauce spędzić na poligonie. Szkolenie zorganizowane w czasie ferii cieszyło się szczególnie dużym zainteresowaniem wśród ludzi młodych. Blisko 50% składających wczoraj przysięgę to osoby w wieku 18-21 lat, głownie uczniowie i studenci. Wśród nowych terytorialsów jest również 3
nauczycieli, instruktorzy strzelectwa, sprzedawcy, operatorzy różnego rodzaju maszyn, budowlańcy czy kierowcy.

“Wachlarz zawodów i profesji jest szeroki, mimo tego, tu za bramą koszar, wszyscy jesteśmy tacy sami, a co najważniejsze, mamy taki sam cel – stać się profesjonalnie wyszkolonymi żołnierzami. Formacja, którą razem tworzymy, jest w rzeczywistości wspólnotą ludzi pełnych pasji i zaangażowania – mówił w swoim wystąpieniu przedstawiciel przysięgających żołnierzy, szer. Sebastian Bramowicz.


Podczas uroczystości został odczytany również list od Ministra Obrony Narodowej, który zwracając się do żołnierzy, napisał:
„Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej to zobowiązanie, które wyraża się przez motto formacji: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Dziś deklarujecie gotowość od obrony życia, zdrowia i mienia obywateli Waszej najbliższej okolicy w sytuacji kryzysowej. Mieszkańcy Mazowsza wiedzą, że mundur żołnierza Wojska Polskiego oraz oliwkowy beret oznaczają pomoc i wsparcie”.

Wczorajsza uroczystość to powód do dumy nie tylko dla nowych Terytorialsów, ale również dla tych, którzy odebrali, pierwsze w historii 5 Brygady, patenty podoficerskie. Odebrało je 52 kadetów kursu podoficerskiego SONDA. Kurs podoficerski SONDA skierowany jest wyłącznie do żołnierzy – ochotników WOT, którzy są w służbie minimum od roku. Trwał kilka miesięcy i obejmował zajęcia zarówno teoretyczne jak i praktyczne.

Jest to okres bardzo intensywnych ćwiczeń. W SONDZIE wzięli udział żołnierze, którzy bardzo angażują się w szkolenie, są instruktorami, korzystają z dodatkowych kursów czy kursów i chcą rozwijać się jeszcze bardziej – podsumował jeden z kadetów kursu podoficerskiego kpr. Marcin Zieliński.Obecnie w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady Obronny Terytorialnej służy 2,100 żołnierzy, z czego ponad 1800 stanowią ochotnicy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

Aneta SZCZEPANIAK
Rzecznik prasowy

fot: 5 MBWOT w Ciechanowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*