Ruszył eWniosekPlus

Od 15 marca wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2018 r. oraz tegorocznych płatności obszarowych finansowanych z budżetu PROW rolnicy składają w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus dostępnej na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Do 14 marca przyjmowane były oświadczenia, które mogli złożyć rolnicy posiadający do 10 ha ziemi, w gospodarstwach gdzie nie zaszły zmiany w stosunku do stanu zadeklarowanego w ubiegłorocznym wniosku o dopłaty bezpośrednie. Złożenie takiego dokumentu było równoznaczne ze złożeniem wniosku o przyznanie dopłat. W całym kraju przyjęto ponad 400 tysięcy takich dokumentów, a województwie mazowieckim 60,6 tys. Jeśli jednak ktoś nie zdążył złożyć oświadczenia do 14 marca, a chce otrzymać należne mu dopłaty, musi wypełnić wniosek o przyznanie dopłat za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Jest ona przejrzystsza, prostsza i bardziej intuicyjna niż poprzednia. Przez cały proces wypełniania wniosku rolnik jest prowadzony przez tzw. kreatora. Rolnicy, którzy posiadają już konto w aplikacji e-Wniosek, mogą zalogować się na istniejące konto. W przypadku, gdy rolnik nie ma konta w aplikacji e-Wniosek, powinien je utworzyć na stronie ARiMR w zakładce eWniosekPlus.

Aby założyć konto należy podać:

  • numer identyfikacyjny producenta – „numer gospodarstwa”,
  • kwotę ostatniego przelewu otrzymanego z ARiMR- zrealizowanego w  2017r.,
  • osiem ostatnich cyfr numeru rachunku bankowego wskazanego we wniosku o wpis do ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Po zalogowaniu się do aplikacji można rozpocząć wypełnianie wniosku o przyznanie płatności na 2018 rok. Wypełnianie wniosku rozpoczyna się od wyrysowania upraw na działkach referencyjnych spersonalizowanych na podstawie wniosku o przyznanie płatności na rok 2017 lub na dodanych nowych działkach referencyjnych (ewidencyjnych). Po wyrysowaniu uprawy rolnik zaznacza płatność, o którą ubiega się do danej uprawy. Może dodać niezbędne załączniki, a pozostałe dane we wniosku wypełniane są automatycznie przez aplikację. Aplikacja porównuje dane deklarowane przez rolnika z danymi referencyjnymi m.in. w zakresie maksymalnego kwalifikowanego obszaru (MKO), jak również przeprowadza kontrolę krzyżową między danymi deklarowanymi przez innych rolników oraz inne sprawdzenia w zakresie kompletności wniosków.

Aplikacja również na bieżąco wylicza powierzchnie gruntów ornych, procent uprawy głównej oraz dwóch upraw głównych.

W zakresie sprawdzenia wymogów zazielenienia dostępny jest kompleksowy przegląd zawierający informacje na temat:

  • zwolnienia z wymogu dywersyfikacji upraw,
  • zwolnienia z wymogu utrzymania obszarów proekologicznych (EFA),
  • spełnienia wymogu dywersyfikacji upraw,
  • spełnienia wymogu utrzymania EFA,
  • powierzchni, nazwy i procentu upraw głównych, danych dotyczących elementów EFA oraz trwałych użytków zielonych wrażliwych pod względem środowiskowym.

Aplikacja automatycznie sprawdzi, czy wszystkie pola obowiązkowe we wniosku zostały wypełnione i czy poprawnie. Następnie należy wysłać wniosek i pobrać potwierdzenie.

Dokumenty można przesyłać do 15 maja. Jeżeli wniosek zostanie dostarczony po terminie, ale nie później niż do 11 czerwca, to dopłata będzie obniżona o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia. Zmiany do już złożonego wniosku można składać bez żadnych sankcji finansowych do 1 czerwca.

Aby pomoc przy obsłudze aplikacji eWniosekPlus ARiMR uruchomiła specjalną infolinię: (22) 5950260 czynna w dni robocze od 7 do 19. Pytania można kierować również na skrzynkę e-mail: ewniosek@arimr.gov.pl.

Pełne informacje na temat wypełnienia e-wniosku znajdują się w poniższym linku:

/http://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/system-teleinformatyczny-arimr-wniosek-przez-internet/ewniosekplus.html

Źródło: ARiMR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*