Ślubowanie nowych Policjantów

W piątek (12.05) w Pułtusku odbyła się wyjątkowa uroczystość. Zebranych gości przywitał gospodarz spotkania, podinsp. Paweł Antośkiewicz, Komendant Powiatowy Policji w Pułtusku. Pierwszym elementem apelu było ślubowanie nowych policjantów.

Szeregi mazowieckiego garnizonu Policji zasiliło 65 funkcjonariuszy, w tym 15 kobiet. Nowi funkcjonariusze złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar, które przyjął Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu nadinsp. Waldemar Wołowiec. Słowa roty wypowiadali z tym większą dumą i wzruszeniem, ponieważ w obecności licznie zgromadzonych rodzin i przyjaciół. Dla wszystkich ślubowanie było zwieńczeniem wielu starań i spełnieniem zawodowych marzeń, a równocześnie początkiem niezwykłej, policyjnej drogi. Funkcjonariusze po szkoleniu, służbę pełnić będą w 16 jednostkach mazowieckiego garnizonu Policji oraz w Oddziałach Prewencji Policji w Radomiu i w Płocku.

Kolejnym miłym akcentem uroczystości było wręczenie medali „Za zasługi dla Policji”, które przyznawane są za wybitne zasługi w dziedzinie realizacji ustawowych zadań Policji. Wyróżnienie otrzymało 13 osób, które na co dzień współpracują z mazowiecką Policją.

Najważniejszą jednak częścią apelu i jednocześnie bardzo ważnym, a wręcz historycznym momentem dla pułtuskich policjantów i pracowników Policji, było uroczyste otwarcie nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku.

Działania zmierzające do budowy nowej siedziby komendy rozpoczęły się w 2017 roku od zakupu działki pod jej budowę, a sama budowa ruszyła cztery lata później. Całkowity koszt inwestycji to blisko 27 milionów złotych, a sfinansowana została w całości z budżetu Policji oraz Centralnego Funduszu Wsparcia Policji (Program Modernizacji Policji na lata 2022-2025).

Budynek zaprojektowany został w kształcie rzutu litery H. Jest dwukondygnacyjny i podzielony na dwie strefy dostępności: ogólnodostępną i zamkniętą, przeznaczoną dla  policjantów i pracowników Policji. Budynek, na miarę XXI wieku, jest pozbawiony barier technicznych i architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami. Jest ogrzewany gruntową  pompą ciepła i wyposażony w klimakonwektory, które latem dadzą możliwość schłodzenia pomieszczeń biurowych.

Nie zabrakło w nim miejsca na salę konferencyjną, siłownię i nowoczesne archiwum. Na terenie działki zlokalizowany jest również budynek garażowy wraz z nowoczesną laserową strzelnicą, wiata samochodowa, kojce dla psów, parkingi dla pracowników i interesantów oraz zieleń rekreacyjna.

Symboliczny klucz do Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku, podinsp. Pawłowi Antośkiewiczowi, szefowi miejscowych policjantów, wręczył Wicepremier Henryk Kowalczyk, któremu towarzyszyli nadinsp. Dariusz Augustyniak i nadinsp. Waldemar Wołowiec.

Po wręczeniu symbolicznego klucza, ks. Jarosław Rożek – kapelan Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu odmówi modlitwę i poświęcił budynek pułtuskiej komendy.

Jako ostatni głos zabrał Jan Zalewski, starosta pułtuski, który podziękował Wiceprezesowi  Rady Ministrów za wsparcie inwestycji. Starosta w imieniu pułtuskich samorządowców, na ręce podinsp. Pawła Antośkiewicza przekazał dotację w kwocie 100 tys. zł na zakup nowego samochodu.

Uroczysty apel zakończyła defilada. Oprawę uroczystości uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Policji pod batutą tamburmajora kom. Jakuba Pietruchy.

Zaproszeni goście zwiedzili budynek nowej komendy. W sali konferencyjnej znalazła swoje miejsce tablica poświęcona pamięci insp. Jarosława Olszewskiego – byłego Komendanta Powiatowego, który nagle i niespodziewanie zmarł w ubiegłym roku. Komendant dał się poznać jako dobry i uczciwy człowiek oraz sprawiedliwy i charyzmatyczny przywódca. Zwracał uwagę na problemy innych, zawsze śpieszył z pomocą i dobrym słowem.

Nowa komenda była jego wielkim marzeniem i celem, do którego dążył przez sześć lat służby w Pułtusku. To podczas jednej z ostatniej wizyt w wybudowanym już budynku poprosił o zdjęcie w pomieszczeniu, które miało być jego gabinetem. Niestety, los chciał inaczej….

Tablicę poświęconą pamięci byłego Komendanta Powiatowego Policji w Pułtusku, odsłonili Henryk Kowalczyk, nadinsp. Dariusz Augustyniak, nadinsp. Waldemar Wołowiec oraz żona ś.p. Komendanta Olszewskiego, Sylwia Olszewska. Delegacja złożyła kwiaty pod tablicą pamięci.

Zebrani goście, w tym rodziny nowych policjantów, mogli także wziąć udział w pikniku rodzinnym, podczas którego można było odwiedzić stoiska edukacyjno-profilaktyczne, na których wręczane były policyjne gadżety oraz przekazywane informacje dotyczące służby w Policji. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko przygotowane przez policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Radomiu, na którym wszyscy zainteresowani mogli zobaczyć nowoczesną broń, która jest na wyposażeniu policjantów. Atrakcją spotkania był pokaz psów służbowych oraz pokaz przygotowany przez policjantów Oddziału Prewencji Policji w Płocku.

Źródło/foto: KWP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*