Specjalistka od wybuchów

W Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach rozpoczął się kurs specjalistyczny dla przewodników psów do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych. W szkoleniu uczestniczy również asp. Piotr Bonisławski z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie. Pierwszego dnia kursu otrzymał nową służbową partnerkę. To 19-miesięczna RAJA zakupiona ze środków Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.

RAJA to służbowe imię suczki owczarka niemieckiego, która co najmniej do 9 roku życia będzie służyła w Policji. Tyle lat mają psy, które mogą odejść na psią emeryturę. Mogą, ale nie muszą. Wszystko zależy od stanu zdrowia i kondycji czworonoga, o które musi zadbać każdy przewodnik.

Oprócz wykonywania codziennych obowiązków służbowych, przewodnik psa służbowego ma również obowiązki względem swojego partnera lub partnerki, a mianowicie troszczyć się o dobrostan zwierzęcia: zdrowie, higienę, odpowiednio zbilansowane pożywienie, wszelkie zabiegi profilaktyczne i weterynaryjne, a także dobre samopoczucie. Dla asp. Piotra Bonisławskiego taki obowiązek to żadna nowość. Jest już przewodnikiem jednego owczarka o nazwie służbowej JOWINA do wyszukiwania zapachów narkotyków, a prywatnie właścicielem psa – także owczarka.

Tresura psów służbowych oparta jest na wyrabianiu odruchów warunkowych, czyli wyuczonych czynności organizmu, które uruchamiają się pod wpływem bodźca w określonych sytuacjach. Podczas kursu specjalistycznego RAJA nauczy się wyszukiwać i precyzyjnie zaznaczać obecność materiałów wybuchowych ukrytych w bagażach, pojazdach i budynkach, a po powrocie do jednostki będzie umiała rozpoznawać zapach składu chemicznego każdego materiału wybuchowego. Będzie też sprawdzała miejsca, w których mają przebywać najważniejsze osobistości z kraju i zza granicy. Tymczasem przed nią i przed przewodnikiem kilkumiesięczne szkolenie.

Źródło: KPP w Ciechanowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*