Spektakl „Słowo jest ogień”

„Słowo jest ogień” to spektakl oparty na prozie „Czarnych kwiatów” Cypriana Kamila Norwida, wzbogaconej prezentacją najwybitniejszych dzieł dramatu i poezji romantycznej. Ujęte są one w jednolitą całość wspomnień przedostatnich i ostatnich spotkań Norwida z wielkimi postaciami polskiego romantyzmu, wspomnień odbrązawiających monumentalne wizerunki mistrzów, pokazujących geniuszy pióra i klawiatury w sytuacjach często kolokwialnych, zabawnych, czasem groteskowych, jako ludzi o niezwykłym poczuciu humoru, pokory i godności.

Zamierzona prostota scenografii w przedstawieniu ma zapewnić pierwszoplanową rolę słowu. „I zacznijcie bój myśli i szermierkę słowa” – nawoływał ustami postromantycznego Konrada w „Wyzwoleniu” Stanisław Wyspiański. Oddajmy więc równorzędnie pierwszoplanową rolę myśli.

Celem przedsięwzięcia jest nie tyle stworzenie czegoś w rodzaju „współczesnego muzeum języka polskiego”, czy kolokwium z epoki romantyzmu. Ten zbiór bezcennych pozycji naszego kanonu kulturowego podejmuje szerokie spektrum zagadnień (literackich, filozoficznych, moralnych czy patriotycznych), które mogą stanowić przyczynek do dyskusji o epoce polskiego romantyzmu, jego wpływie na naszą tradycję i kulturę, czy też rolę i postawę polskiego obywatela.

Utwory literackie i muzyczne w spektaklu:

Cyprian Kamil Norwid „Czarne kwiaty”, „Nekrolog”, „Fortepian Szopena”

Adam Mickiewicz „Dziady cz. III”, Wielka Improwizacja

Juliusz Słowacki „Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu”, ks. VI – Nocleg w Vostizy

Leszek Możdżer „Impressions on Chopin”: Preludium As-dur, Etiuda, Es-dur, Preludium G-dur

Mazurek a-moll, Nokturn F-dur, Preludium A-dur, Etiuda a-moll.

Marian Dworakowski – aktor, reżyser, poeta, tłumacz. Ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Występował na scenach polskich oraz m.in. na scenie Volkstheater w Wiedniu , australijskiego The Bell Shakespeare Company, Sydney Treatre Company, State Theatre Company of S.A., Griffin Theatre, Nimrod Theatre, Australian Opera. Zagrał kilkadziesiąt ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych, wyreżyserował kilkanaście spektakli (wśród nich „Hamlet  w New Theatre w Sydney). Wydał zbiory poezji: „Na biegunach” (1996), „Ashes of Thoughts” (1995), „Szklanka mleka dla olbrzyma” (1996), „Wiersze i niewiersze” (2002). Od sezonu artystycznego 1997/1998 pracuje w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.

Zapraszamy w imieniu organizatorów 30 marca br. Oranżeria, wstęp 20 zł, rezerwacji należy dokonać pod nr: 23 671 70 25.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*