Sprawdź czym oddycha Ciechanów!

Od kilku dni możemy w Ciechanowie monitorować jakość powietrza. Centrum Handlowe Mrówka zamontowało sensor Airly, który mierzy m.in.: poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza.

Obecnie monitoring stanu powietrza jest już nie tylko ciekawostką, ale wręcz koniecznością jeśli chcemy zadbać o swoje zdrowie a mieszkamy w mieście, w którym występuje zjawisko smogu. Smog podrażnia oczy i drogi oddechowe, wywołuje kaszel, duszności i bóle głowy, przyczynia się do obniżenia odporności oraz powoduje problemy z pamięcią i koncentracją. Smog ma wpływ nie tylko na złe samopoczucie. Badania wskazują na to, że przyczynia się do skrócenia średniego okresu życia.

Firma Rolbud będąca właścicielem Centrum Handlowego Mrówka w Ciechanowie już od dawna świadomie podchodzi do problemu smogu.  Wcześniej organizowała razem z Urzędem Miasta w Ciechanowie i Powiatową Komendą Straży Pożarnej w Ciechanowie akcję społeczno – edukacyjną, tj. pokaz palenia w piecu „od góry”. Podczas pokazu mieszkańcy miasta i okolic mogli dowiedzieć się jakie piece i jakie paliwo wybrać oraz jak należy prawidłowo palić w piecu, by ograniczyć do minimum emisję zanieczyszczeń. W Markecie Budowlanym Mrówka utworzono nawet specjalny punkt konsultacyjno – doradczy, w którym specjaliści odpowiadali na pytania dotyczące systemów grzewczych i najlepszego dla środowiska rodzaju węgla.

Zakup sensora Airly to kontynuacja wyżej opisanej akcji. System Airly zbiera, przetwarza i interpretuje dane w czasie rzeczywistym. W oparciu o te dane, na mapie online oznaczane są m.in. informacje o jakości powietrza. Sensory Airly mierzą m.in.: poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza.

Według corocznych raportów Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) Polacy oddychają powietrzem bardzo złej jakości, przez co przedwcześnie umiera ponad 48 tysięcy osób! „Razem z Airly wierzymy w to, że pierwszym krokiem do poprawy sytuacji jest zwiększenie świadomości ludzi, a także umożliwienie lokalizacji źródeł problemu. Dlatego ważne jest zbudowanie jak największej sieci sensorów jakości powietrza.” – mówi Cezary Rogowski przedstawiciel firmy ROLBUD.

Informacje na temat jakości powietrza sprawdzić można na specjalnej mapie na https://map.airly.eu/pl/ lub poprzez dedykowane temu przedsięwzięciu aplikacje na smartfony. Znaleźć tam można także szczegółową prognozę jakości powietrza na najbliższe 24 godziny.

 

Artykuł sponsorowany

CH Mrówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*