Święto Wojska Polskiego pod hasłem „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej”

Zwycięska Bitwa Warszawska nad bolszewikami została ogłoszona przez Sejm RP w 1992 r. Świętem Wojska Polskiego. W tym roku 15 sierpnia, pod hasłem „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, będziemy obchodzić 101. rocznicę tego wydarzenia. Siły Zbrojne RP z tej okazji zorganizują 30 pikników w całej Polsce. Na Mazowszu będziemy na PGE Narodowym w Warszawie, Radzyminie, Ossowie,  Jońcu oraz Siedlcach, 

15 sierpnia na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbędą się centralne obchody Święta Wojska Polskiego,  natomiast na stadionie PGE Narodowy oraz w Radzyminie odbędzie się rodzinny Piknik wojskowy pod hasłem „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”. Na swoje stanowiska promocyjne z atrakcjami zarówno dla dorosłych jak i dzieci zapraszają żołnierze Mazowieckich Brygad Oborny Terytorialnej. 

Piknik to nie tylko spotkanie z Wojskiem Polskim i tradycyjna grochówka, mieszkańcy będą mogli całą rodziną wziąć udział w ciekawych atrakcjach, grach i zabawach dla dzieci, zobaczyć demonstrację sprawności fizycznej żołnierzy oraz pokaz wojskowego sprzętu i wyposażenia.

Na stoiskach promocyjnych mazowieckich terytorialsów będzie można zobaczyć pojazdy ciężarowe, quady, motocykle, karabin wyborowy BOR i wielokalibrowy karabin TOR, karabinki GROT, sprzęt noktowizyjny, termowizyjny oraz terytorialsów ze składu sekcji lekkiej piechoty ubranych i wyposażonych na full combat. W obsadzie punktu promocyjnego będzie również żołnierz – rekruter, z którym będzie można porozmawiać na temat służby w WOT. Każdy ochotnik na miejscu będzie mógł złożyć wniosek o powołanie do służby w pododdziałach Mazowieckich Brygad OT. 

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w 1923 r. na pamiątkę zwycięskiej bitwy Warszawskiej nad bolszewikami. W 1950 r. władze komunistyczne zmieniły datę święta na 12 października (odtąd Dzień Wojska Polskiego obchodzono w rocznicę bitwy pod Lenino w 1943 r.). W 1992 r. ustawą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 15 sierpnia ponownie stał się dniem, w którym honoruje się tradycje polskiego oręża.

Źródło: 5MBOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*