Technologia w służbie rolnictwu
Rolnictwo ma ogromny wpływ na klimat i przyrodę. Niestety, wpływ ten jest nie zawsze pozytywny. Globalne ocieplenie, niższe plony, emisja gazów cieplarnianych – to główne bolączki w obszarze gospodarki rolnej.
Jakie technologie mogą zostać wdrożone, aby rolnictwo stało się branżą zrównoważoną i zdolną do osiągania założonych celów klimatycznych?
Współpraca z technologią
Rolnictwo w ostatnich latach stało się bardzo atrakcyjnym obszarem badań. Mimo to może nie wydaje się prestiżową dziedziną, ale ze względu na dużą liczbę zbieranych danych, uczenie maszyn przebiega szybciej. Badacz może wykorzystywać nie tylko robotykę i czujniki wewnątrz pomieszczeń, ale także drony na polach.
Rolnik może łatwo zoptymalizować swoją jazdę traktorem na polu. Wiele technologii już istnieje, ale można je lepiej wykorzystać, łącząc je całościowo. Już samo stosowanie automatycznego systemu ciśnienia w oponach ciągników może przynieść korzyści, ponieważ ma ono znaczący wpływ na zagęszczenie gleby i zużycie paliwa.
Z kolei satelitarny monitoring pól, taki jak ten: https://agronomist.pl/narzedzia/satelitarny-monitoring-pol
wesprze rolnika w wyborze najodpowiedniejszej trasy na polu. W projekcie zostaną porównane różne przebiegi w celu określenia najbardziej odpowiednich tras, które zmniejszą ryzyko zagęszczenia gleby, zaoszczędzą paliwo i czas pracy.
Czy rolnictwo jest na ekologicznej ścieżce?
Technologia z pewnością może pomóc pchnąć rolnictwo w bardziej ekologicznym kierunku i już dziś robi to w różnych niszach. Wymaga to jednak zmiany kultury i sposobu myślenia, a jednocześnie musi istnieć gotowość do inwestowania w technologię nie tylko dużych przedsiębiorstw rolniczych.
W mniejszych gospodarstwach mogą być wykorzystywane np. roboty rolnicze. Te maszyny potrafią orientować się w nierównym terenie i są świetnym narzędziem stosowanym podczas orki, pielenia, siewu i zbioru. Nie powodują one ubicia ziemi tak, jak ma to miejsce podczas używania ciężkich maszyn rolniczych.
Nowoczesne technologie w specjalnym procesie chemicznym pozwalają przekształcić słomę i pozostałe włókna z obornika w przyjazne dla klimatu paliwo oraz biowęgiel. Biowęgiel, jako składnik nawozów pomoże ulepszyć glebę na gruntach rolnych.
Całość danych zbieranych z gospodarstwa i pól pozwala na zużywanie minimalnej ilości oprysków. Pierwsze użycia robotów stosujących opryski miejscowo pokazują, że można zredukować o 50% ilości stosowanych środków. Dzieje się tak, ponieważ maszyny działają precyzyjnie, stosując ściśle określone dawki.
Jak zatem widać, rolnicy, współpracując z rozwijającą się technologią, mogą pomóc podnieść rolnictwo na nowy, bardziej ekologiczny poziom.
Artykuł sponsorowany