Ujęcie obywatelskie nietrzeźwego kierowcy

Wzorową obywatelską postawą wykazali się mieszkańcy gminy Sońsk i Ciechanowa. Dzięki ich zdecydowanej reakcji kolejny nietrzeźwy kierowca, który stwarzał zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu został z niego wyeliminowany. Mężczyźni ujęli pijanego kierowcę, który miał prawie 4 promile.

W środę około godziny 18:00 dyżurny otrzymał zgłoszenie o ujęciu nietrzeźwego kierowcy w miejscowości Burkaty (pow. ciechanowski). Ciechanowianin kierujący toyotą zauważył, że pojazd vw zjeżdża gwałtownie na pobocze. Sądząc, że kierujący może mieć jakieś problemy zdrowotne bądź być nietrzeźwy zatrzymał go. Jak się okazało jego przypuszczenia były słuszne – kierowca vw był wyraźnie pod wpływem alkoholu. W tym momencie zatrzymał się również inny kierowca – mieszkaniec gminy Sońsk. Pijany kierowca wykorzystał ten moment i odjechał. Jednak ci dwaj mężczyźni, w poczuciu obowiązku obywatelskiego, ruszyli za nim i dokonali obywatelskiego ujęcia. Nietrzeźwy kierowca–35 latek z gminy Sońsk podjął próbę dalszej jazdy uszkadzając jeden z pojazdów. Przybyli na miejsce policjanci doprowadzili nietrzeźwego do ciechanowskiej komendy. Badanie wykazało 3,75 promila.

Pamiętajmy, że ujęcie obywatelskie to przywilej wynikający z treści art. 243 kodeksu postępowania karnego. Sprawcę można ująć zarówno na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po jego popełnieniu. Następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.

Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy, nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 może powiadomić najbliższą jednostkę Policji o każdym niepokojącym zdarzeniu. Policjanci sprawdzą każdy sygnał!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*