Uwaga na kleszcze!

Rośnie liczba zachorowań na choroby przenoszone przez kleszcze!

Kleszcze są pajęczakami z podgromady roztoczy. Obecnie znanych jest około 900 gatunków, są one pasożytami zewnętrznymi kręgowców, a w trakcie żerowania przenoszą groźne choroby odkleszczowe. Najbardziej znana jest borelioza, której głównymi symptomami są wędrujący rumień oraz objawy grypopodobne. Zakażenie leczy się za pomocą antybiotyków.

Kleszcze znajdują się w miejscach cechujących się dużą wilgotnością, jak na przykład lasy, parki, obrzeża jezior oraz zakrzewione nieużytki zielone. Ich podstawowymi żywicielami są drobne zwierzęta: myszy, kuny, łasice. W okresie wzmożonej aktywności tj. od maja do września, pasożyty te chętnie polują na większe ofiary takie jak krowy, psy czy ludzie.

Niebezpieczną chorobą jest również kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) atakujące ośrodkowy układ nerwowy. Większość zakażeń KZM następuje w okresie od kwietnia do listopada, z dwoma szczytami zachorowań: wiosennym (czerwiec, lipiec) oraz jesiennym (wrzesień, październik). Na KZM nie ma lekarstwa- choremu można jedynie pomóc podając leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.  Dlatego tak ważne jest zapobieganie zakażeniu wirusem. Profilaktyka sprowadza się w tym przypadku do właściwego zabezpieczania się przed ukąszeniem oraz przyjęcia szczepień uodparniających.

Najlepiej zaszczepić się zimą lub wczesną wiosną, gdyż o tej porze roku ryzyko ukąszenia przez kleszcza jest najmniejsze. Można przyjąć również odpowiednie dawki surowicy jeszcze przed sezonem wakacyjnym, realizując przyspieszony schemat szczepień. Kompletne szczepienie składa się z trzech dawek. Dwie pierwsze wykonuje się w regularnym odstępie od jednego do trzech miesięcy. Trzecie szczepienie należy wykonać przed następnym sezonem wzmożonych zachorowań na KZM. Ta ostatnia dawka kończy tzw. immunizację podstawową i zapewnia odporność poszczepienną na przynajmniej trzy lata. Aby ją podtrzymać należy po okresie 3-5 lat przedłużyć ją za pomocą jednej dawki szczepionki.

Od trzech lat realizujemy kampanię społeczną opierającą się na programach edukacyjnych informujących o zagrożeniach niesionych przez kleszcze oraz popularyzowaniu praktyk prewencyjnych, które pozwalają zabezpieczyć się przed chorobami przenoszonymi przez te groźne pasożyty – mówi Andrzej Kuczara Prezes Fundacji Aby żyć.

W trakcie tegorocznej kampanii Fundacja chce prowadzić monitoring działań samorządów w zakresie profilaktyki chorób odkleszczowych w województwach podlaskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim, a więc rejonach z najwyższym wskaźnikiem zapadalności na choroby przenoszone przez kleszcze.

Zaprosiliśmy starostów, prezydentów, burmistrzów i wójtów do współpracy. Do września bieżącego roku czekamy na zgłoszenia dotyczące prowadzonych akcji informacyjnych, organizowania sympozjów, dotowania szczepień lub innych form wspierania ochrony zdrowia przed kleszczami – wyjaśnia Andrzej KuczaraDostajemy pierwsze odpowiedzi. Widać, że samorządowcy doskonale rozumieją problem i przedkładają profilaktykę ponad leczenie objawowe – kończy Prezes.

Dotychczas do akcji włączyły się następujące samorządy:

 • Starostwo Powiatu Grodziskiego
 • Starostwo Powiatu Wołomińskiego
 • Urząd Miasta Bartoszyc
 • Urząd Miasta Hajnówka
 • Urząd Miasta Łochowa
 • Urząd Miasta Łomży
 • Urząd Miasta Olecka
 • Urząd Gminy w Jadowie
 • Urząd Gminy w Małej Wsi
 • Urząd Gminy w Długosiodle
 • Urząd Gminy w Grodzicznie
 • Urząd Gminy w Kuleszach Kościelnych
 • Urząd Gminy w Kuźnicy
 • Urząd Gminy w Reszlu
 • Urząd Gminy w Starych Babicach
 • Urząd Gminy w Wiązownej

W ramach wspierania działań samorządów w zakresie edukowania mieszkańców Fundacja przekaże ulotki i tabliczki informujące o zagrożeniach niesionych przez kleszcze.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją kampanii objęły: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Główny Inspektorat Sanitarny, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Instytut Matki i Dziecka, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej oraz Polskie Towarzystwo Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej.

 1. w tym roku ma być zatrzęsienie kleszczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*