Uwaga na oszustów podszywających się pod pracowników banku

W minioną środę do ciechanowskich policjantów zgłosił się 31-latek, który padł ofiarą oszustwa. Mężczyzna odebrał telefon od osoby podającej się za pracownika infolinii banku. Konsultant powiedział mu, że ktoś próbował zrobić przelew z jego konta. Aby anulować transakcję połączył 31-latka z działem ochrony banku. Kolejny konsultant powiedział, że konieczne jest zainstalowanie aplikacji do zdalnej obsługi telefonu. Ciechanowianin był przekonany, że chroni swoje pieniądze i dlatego postępował zgodnie z poleceniami fałszywego pracownika banku. Zainstalował oprogramowanie, które pozwoliło oszustowi przejąć kontrolę nad rachunkiem bankowym. 31-latek został tak zmanipulowany, że podał fałszywemu konsultantowi kod autoryzacyjny, który otrzymał w wiadomości przesłanej z banku. Dopiero po jakimś czasie zorientował się, że z jego konta zniknęło ponad 5000 złotych.

Policjanci apelują o szczególną ostrożność w kontaktach telefonicznych z obcymi osobami proponującymi świadczenie jakichkolwiek usług finansowych czy bankowych. Nie ulegajmy namowom o zainstalowanie na telefonie czy komputerze programów lub aplikacji do zdalnej obsługi urządzenia, ani do klikania w podejrzane linki przesyłane przez nieznane nam osoby. Każdorazowo, bezwzględnie należy zweryfikować tożsamość rozmówcy.

Pamiętajmy też o tym, aby nigdy nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie przesyłać ich na podane przez obce osoby numery kont, nie podawać nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe i nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych. O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować Policję, korzystając z numeru alarmowego 112.

Źródło: KPP w Ciechanowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*