Uwaga na oszustwa internetowe!

Tym razem metoda oszustwa związana jest z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp. Sprzedając rzeczy w internecie trzeba zachować niezwykłą czujność. Przez naszą nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możemy stracić pieniądze. Komenda Powiatowa Policji w Ciechanowie od początku miesiąca przyjęła już 7 zawiadomień o tego typu przestępstwach. Apelujemy o rozwagę i ostrożność.

Na początek cyberprzestępcy kontaktują się ze sprzedającym przez komunikator WhatsApp. Wówczas sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX, która rzekomo pozwala na finalizację transakcji. W kolejnych wiadomościach zachęcają, by wprowadzić m.in. dane swojej karty, po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia. Od utraty gotówki dzieli wtedy zaledwie jedno kliknięcie. Chęć szybkiej sprzedaży produktu powoduje, że czasami nawet nie zastanawiamy się nad tym w co klikamy żeby tylko sfinalizować sprzedaż. Niestety efekt końcowy bardzo często jest odwrotny.

Wyobraź sobie taką sytuację: masz na OLX wystawiony produkt i dostajesz na WhatsAppie wiadomość od potencjalnego klienta. Mówi, że jest zainteresowany i chciałby go kupić a przesyłkę zorganizuje na własną rękę. Odpisujesz więc, że nie ma problemu i po chwili otrzymujesz odpowiedź, że zaraz zapłaci. Mijają 3 minuty i przychodzi SMS z linkiem do potwierdzenia. 

Klikasz więc odnośnik i przechodzisz na stronę firmy kurierskiej, gdzie czytasz, że kupujący opłacił zamówienie. Aby otrzymać pieniądze, musisz tylko wpisać dane karty bankowej, na którą wpłyną środki. W kolejnym oknie pojawia się już tylko prośba o wpisanie kodu BLIK i potwierdzenie wypłaty. Jeśli to zrobisz, to stracisz pieniądze z konta. 

Jesteś ofiarą oszusta
• Koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię.
• Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay.
• Poinformuj Policję.

Źródło: KPP w Ciechanowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*