Wakacje w koszarach

Zbliżają się letnie wakacje, 2 miesiące odpoczynku od obowiązku szkolnego. Teraz jest dobry moment, by zaplanować ten czas – plaża, góry, wakacje u dziadków, a może na poligonie? 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej zaprasza młodych ludzi na szkolenie podstawowe podczas letnich wakacji.

Kwalifikacje wojskowe, które od początku lutego, odbywały się w całej Polsce, dały dowód, że zainteresowanie służbą wojskową wśród młodych ludzi, jest bardzo duże. Wychodząc naprzeciwko oczekiwaniom młodzieży, która w czasie roku szkolnego nie ma możliwości realizacji szkolenia trwającego 16 dni, 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza zorganizuje szkolenie podstawowe w czasie trwania letnich wakacji.

Tuż po rozdaniu świadectw szkolnych, czyli 22 czerwca rozpocznie się pierwsze wakacyjne szkolenie podstawowe, na które mogą zgłosić się mieszkańcy całego Rejonu Odpowiedzialności Brygady – czyli osoby z Północnego Mazowsza oraz Prawobrzeżnej Warszawy. Szkolenie potrwa do 7 lipca i zakończy się przysięgą wojskową. Drugi termin szkolenia w ramach projektu Wakacje w WOT, przypada na 24 sierpnia i potrwa do 8 września „16 – stka” w tym terminie, została zaplanowana głównie z myślą o studentach, którzy jeszcze nie rozpoczną roku akademickiego.

5 Brygada ma rozwinięte 4 bataliony lekkiej piechoty w różnych rejonach Północnego Mazowsza – Siedlce, Komorowo, Zegrze Płd. oraz Ciechanów. Takie rozlokowanie pododdziałów zdecydowanie ułatwia realizację szkoleń rotacyjnych. W zależności od miejsca zamieszkania, ochotnicy mogą szkolić się w batalionie położonym blisko rodzinnej miejscowości żołnierza.

Szkolenia w ramach „Wakacje z WOT” będą realizowane w dwunastu brygadach OT.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy już 20 tys. żołnierzy, z czego ponad 1600 stanowią żołnierze Mazowieckiej brygady. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy. W styczniu 2019 roku formacja rozpoczęła trzeci rok funkcjonowania.

 

Źródło: 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*