Warto być w ten weekend w Zgrzycie!

W ten weekend w Fabryce Kultury Zgrzyt zapowiada się świetna zabawa!

W piątek 23.02 zagra ŻYWIOŁAK

Tego zespołu przedstawiać już dziś w Polsce nikomu nie trzeba. Od roku 2005 konsekwentnie pracuje ukazując światu nowe, absolutnie świeże spojrzenie na spuściznę słowiańskiej muzyki ludowej. To za sprawą tej piątki pasjonatów dowiedzieliśmy się o “polskim neofolku”. Wzorem najlepszych kapel tworzących styl “innovative folk” w Skandynawii, czy innych krajach Europy poznaliśmy wyjątkowo przyswajalny gatunek czerpiący całymi garściami z polskiej spuścizny kulturowej. Czerpiąc z takich zespołów jak Hedningarna czy Hoven Droven zapodaje nam Żywiołak podróż szlakami przedchrześcijańskiej zachodniej i wschodniej Europy. Bez wątpienia jako pierwszy w sposób absolutnie bez kompleksowy odkurzył temat mało znanejsłowiańskiej mitologii. Bez wątpienia jako pierwszy przyczynił się do “boomu” zainteresowania kulturą rodzimą jaki ma obecnie w Polsce miejsce. Bez wątpienia stał się inspiracją dla wielu projektów muzycznych, które od tej pory zaczęły u nas powstawać.

Dziś nikogo nie dziwi już fakt, że muzykę folkową możemy już od pewnego czasu posłuchać w największych klubach Polski, a sam nurt stał się równoprawny z innymi gatunkami muzycznymi. A wszystko to zaczęło się od spotkania na początku 2005 r. dwóch bardzo nietuzinkowych osobników żywotnie zainteresowanych pokazaniem światu eksperymentalnej muzyki inspirowanej tematem “polskiej demonologii ludowej”. Byli to: Robert Jaworski – grający wcześniej m.in. w zespołach: “ich troLe”, “Kapela ze Wsi Warszawa”, oraz Robert Wasilewski – współzałożyciel i gitarzysta zespołu “Open Folk”. Po niedługim czasie Jaworski dołączył do projektu dwie charyzmatyczne wokalistki: Annę Piotrowską z zespołu “Goście z Nizin” i Izabelę Byrę z projektu “Detonacja” oraz bębniarza Macieja Łabudzkiego. To w tym właśnie składzie zespół zarejestrował swoją debiutancką EP-kę “Muzyka psychodelicznej świtezianki” i niedługo potem album “Nowa ex-tradycja”, która dla wielu stała się kanonem “prawdziwej folkowej estetyki” i na dość długo zagościła na scenach muzyki rozrywkowej.
Burzliwe losy zespołu spowodowały, że w roku 2011 – niedługo po wydaniu kolejnego albumu z remiksami pt “Nowa mix-tradycja” zmienia się skład zespołu. Pojawiają się nowe wokalistki: Monika Wierzbicka i Karina Kumorek ,a od dłuższego czasu gra już z zespołem perkusista Maciej Dymek. W tym składzie zespół nagrywa nieco odmienną estetycznie płytę (nominowana do Fryderyków) “Globalną Wiochę”. W połowie 2013 zespół zawiesza działalność. Do życia powrócił na początku 2014 r. Powołany na nowo przez Roberta Jaworskiego skład zmierza od tej pory muzycznie w stronę wczesnych dokonań zespołu. W kwietniu 2016 r. ma miejsce premiera kolejnej EP`ki zespołu pt “Muzyka psychoaktywnego Stolema” którą to zespół otwiera swoją kolejną fascynację dziejami i wierzeniami dawnego Pomorza. Jest to jak zapowiadają “drobny przedsmak” przed dwoma albumami inspirowanymi tym razem dziełami Oskara Kolberga oraz wielu innych etnografów, naukowców i związanych z Pomorzem poetów jak choćby: Gerard Labuda, Jerzy Samp, Jerzy Treder, Jan Rompski, Paweł Szefka czy Józef Łęgowski.

Aktualny skład zespołu:
Robert Jaworski – lira korbowa, fidel renesansowa
Michał Stawarz – perkusja
Kamil Strzyżewski – lutnia romantyczna, bas akustyczny
Wiktoria Kwiatkowska – wokal, przeszkadzajki
Zuza Ciszewska – wokal

Bilety na piątkowy koncert można kupić zarówno w klubie jak i na stronie www.zgrzyt.info

W sobotę 24.02 dwa szwedzkie zespoły punk rockowe grające dwie różne europejskie trasy spotykają się w Ciechanowie.

THE HEADLINES
Melodyjny, przebojowy punk rock z rock&rollowym zacięciem i świetnym damskim wokalem, swoją muzyką przywołujący na myśl takie zespoły jak Rancid czy Deadline. Zespół przez ostatnie dwa lata zagrał trasy koncertowe w Kanadzie, Chinach oraz całej Europie, a tym razem trafią do Ciechanowa. est to jedyny koncert zespołu w Polsce !

SHUVIT
Ten koncert będzie jak jazda na desce w słonecznej Kaliforni! Jak mówią ci coś takie nazwy jak Millencollin, NOFX, Blink182, Satanic Surfers czy No Use For A Name to już wiesz, czego można się spodziewać. Panowie z Malmö grają szybkiego, melodyjnego, sprawnego technicznie punkrocka sięgającego do tradycji takiej muzyki lat 90tych. Ciekawostką jest, że producentem ich ostatniego albumu jest nie kto inny, a właśnie Mathias Farm z Millencollin!

W niedzielę 25.02 Ciechanów odwiedzi KALIBER 44 – pionierzy i legenda polskiego hip-hopu, zaliczani do najważniejszych przedstawicieli gatunku wystąpią w ciechanowskiej Fabryce Kultury ZGRZYT.

Płyty tej formacji określane są mianem kultowych a koncerty przyciągają rzesze fanów. W 2016 Kaliber powrócił z nowym albumem. Miniony rok był dla zespołu pasmem sukcesów. Album “Ułamek tarcia” osiągnął status złotej płyty. Zespół jest w świetnej formie, dał kilkadziesiąt niesamowitych koncertów, m.in. wystąpił jako gwiazda na takich festiwalach jak OFF, Orange Warsaw, Hip Hop Kemp czy Solidarity of Arts.

Abradab i Joka mówią: “…Mimo, że chwilę nas nie było, zaczynamy tam, gdzie skończyliśmy.

Grupa powstała w 1994 roku z inicjatywy raperów, braci Michała Martena znanego jako „Joka” i Marcina Martena występującego pod pseudonimem „ abradAb”. Wkrótce do zespołu dołączył Piotr Łuszcz „Magik”, który po nagraniu dwóch płyt odszedł z Kalibra aby założyć równie kultową Paktofonikę.

Kaliber wydał cztery albumy studyjne: „Księga tajemnicza. Prolog”, określany jako prekursor  gatunku hardcore psychorap, „W 63 minuty dookoła świata”, „3:44” oraz najnowszy “Ułamek tarcia”.

Każdy album jest inny, każdy reprezentuje kolejny etap rozwoju zespołu, który ma na koncie imponującą listę ponadczasowych utworów; “Psychodela”, “Nasze mózgi wypełnione są Marią”, “Plus i minus (+i-)”, “Gruby czarny kot”, “Film”, “Konfrontacje”, Normalnie o tej porze” czy “Nieodwracalne zmiany” aby wymienić kilka.

Jako support zagra TMS – zwyciężca II edycji ŻywegoRapu! Mieszanka klasyki, nowoczesności, treściwego rapu ale także i mocnego śpiewu! Pojawi się z materiałem promującym Jego debiut na legalnej scenie!
Bilety do nabycia w klubie i w internecie.

Tekst: Sławek Gortat

ZAPRASZAMY!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*