Wieczór literacki z Juliuszem Erazmem Bolkiem

Trzecim z kolei gościem nowego w tym roku cyklu „Wieczory literackie z” był w Artystyczną środę, 11 kwietnia 2018 r.,  Juliusz Erazm Bolek – poeta, prozaik, felietonista, redaktor, wykładowca akademicki (mieszkający w Warszawie, ale należący do Związku Literatów na Mazowszu w Ciechanowie). Jest twórcą innowacyjnym: tworzy nowe gatunki literackie (m. in. wiersz dialogowy, tzw. emaliowane felietony poetyckie), nowe formy niesienia poezja, jak „bodybook” (nosi strofy na piersiach), czy poetyckie kalendarze. Zdobył wiele nagród literackich – ostatnio jego poemat „Corrida” został  w Warszawie „Wierszem Roku 2017”, a w Ciechanowie uhonorowano tę książkę statuetką „Złote Pióro” za najlepszą książkę 2017 r. (wśród autorów ZLM).

I to właśnie tom poetycki „Corrida” stał się głównym motywem kameralnego wieczoru w Kawiarni Artystycznej PCKiSz. Poemat poświęcony jest Grzegorzowi Przemykowi – 19-letniemu poecie, który w maju 1983 r został śmiertelnie pobity przez milicjantów na posterunku przy ul. Jezuickiej w Warszawie oraz Barbarze Sadowskiej (1940-1986) – jego matce, działaczce antykomunistycznej, też poetce. Przeczytanie całego poematu zajęło Juliuszowi Erazmowi Bolkowi ponad pół godziny. Ciechanowianie przyjęli go w niezwykłej ciszy i wzruszeniu. Po ciekawej dyskusji, podkreślającej uniwersalności tematu walki dobra ze złem, prowadząca spotkanie dr Teresa Kaczorowska podziękowała autorowi za podjęcie tak ważnego tematu, zwłaszcza że w tym roku przypada 35-lecie śmierci zakatowanego młodego maturzysty, którego pogrzeb stał się w stolicy wielką manifestacją antykomunistyczną.

 – Nie wiem w jaki sposób temat ten przyszedł do mnie. Może dlatego, że mieszkaliśmy niedaleko siebie, jego matka była poetką, podobnie jak mój ojciec. Bestie zła, oprawcy reżimu nie pozwolili Grzegorzowi pisać pięknych wierszy – mówił autor „Corridy”. Spotkanie umilili młodzi wokaliści – Ilona Rudnicka i Michał Kukliński ze Studium Piosenki „dEs” z PCKiSz.

Następne spotkanie z cyklu  „Wieczory literackie z” odbędzie się z Igorem Kantorowskim z Płońska, w środę 23 maja br. Zapraszamy!

Tekst i zdjęcia: PCKiSZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*