Wybierając prezenty, pamiętaj o planecie

Kolorowe dekoracje, mieniące się światełka oraz świąteczna muzyka. Podczas wizyty w  zabytkowej części miasta lub galerii handlowej nietrudno zauważyć, że wielkimi krokami zbliża  się Boże Narodzenie. Pokazują to również kolejki w sklepach oraz wydłużony czas oczekiwania  na przesyłki kurierskie. Sezon zakupowy na świąteczne prezenty trwa w najlepsze. Sprawdź, jak  kupować upominki dla przyjaciół i znajomych, troszcząc się przy tym o środowisko naturalne. 

Z okazji Bożego Narodzenia aż 83,7 proc. Polaków kupuje podarunki dla innych osób. Takie wyliczenia  w 2022 r. przedstawili autorzy raportu Nawyki Upominkowe Polaków z zespołu Super Prezenty. Ten  fakt wykorzystują sklepy, które kuszą promocjami. Rabaty rzędu 50 proc., oferty z gratisami lub z  darmową dostawą – między innymi w taki sposób marki zachęcają do zakupów właśnie u nich. Jednak  wybierając prezent dla przyjaciół lub znajomych warto mieć na uwadze przede wszystkim ich preferencje i zainteresowania, a dopiero później rozglądać się za atrakcyjną zniżką. W przeciwnym razie  istnieje ryzyko, że taki nieudany podarunek stanie się jedynie zbędnym odpadem, obciążającym  środowisko naturalne. 

Nietrafione upominki to problem również dla środowiska. Ich wyprodukowanie wymaga eksploatacji zasobów naturalnych, m.in. surowców, energii i wody. Taki przedmiot w najlepszym wypadku trafi do  kogoś innego lub zostanie odstawiony na półkę. W najgorszym wyląduje w koszu. Dlatego ważne jest,  aby kupować prezenty rozważnie. Docenią to osoby obdarowywane, a także środowisko – mówi Felice  Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o., działającej w branży gospodarowania odpadami i lider  Akademii Ekologicznej Amest Otwock. 

Zamiast kolejnego gadżetu – ekoprezent 

Robienie podarunków dla przyjaciół i znajomych może iść w parze z troską o planetę. Warto postawić  na rzeczy, które są ekologiczne oraz pomagają wspierać środowisko naturalne. To na przykład: 

• bawełniana torby na zakupy – wielorazowe torby materiałowe są dobre dla środowiska, a przy  tym często odznaczają się ciekawym wyglądem. Wiele firm oferuje możliwość personalizacji  nadruku, co sprawia, że prezent jest bardzo osobisty; 

• ręcznie wykonane mydło – rzemieślniczy i luksusowy produkt kosmetyczny. Zazwyczaj z  naturalnych składników, jak m.in. olejki eteryczne i roślinne. Sprawia to, że takie produkty  kosmetyczne są delikatne dla skóry i przyjazne dla środowiska w większym stopniu niż  komercyjne odpowiedniki; 

• sztuka z upcyclingu – wyjątkowe przedmioty, które powstają z pozornie zbędnych materiałów.  Wystarczy odrobina kreatywności oraz umiejętności plastyczne, aby stworzyć taki unikalny  podarunek. Można również zdecydować się na zakupu gotowego produktu w jednej z twórczych  galerii. 

Równie ważne opakowania 

Nieodłącznym elementem upominku jest jego opakowanie, najczęściej papier prezentowy lub ozdobna  torba. Po świętach wiele z nich trafia do kosza, choć wcale nie musi. Często można wykorzystywać je wielokrotnie. Wybierając opakowanie warto korzystać z biodegradowalnych lub takich, które można  poddać recyklingowi. Tak ekologiczne zapakowany podarunek może prezentować się estetycznie i  elegancko.

Pakując prezenty należy zwrócić uwagę , aby opakowanie które spełniło już swoją funkcję, nadawało  się do ponownego użytku lub mogło zostać poddane recyklingowi. Ciekawym pomysłem jest korzystanie  z szarego papieru pakowego, który następnie ozdabia się naturalnym sznurkiem jutowym lub taśmą  papierową. Wystarczy nieco kreatywności, aby stworzyć ekologiczny podarunek, który oprócz  wyjątkowego i osobistego charakteru, będzie miał też mniejszy negatywny wpływ na środowisko – podkreśla Felice Scoccimarro

Spersonalizowane ekoprezenty to doskonały sposób, by dbać o środowisko. Zamiast masowo  produkowanych przedmiotów lepiej skłaniać się ku rzemieślnikom lub wręczać własnoręcznie  wykonane upominki. To nie tylko podkreślenie osobistej relacji z osobą obdarowywaną, ale także  okazja, by nie marnować surowców i nie produkować zbędnych śmierci. Szczególnie dziś,  indywidualność i pomysłowość mogą zostać docenione.

Tekst: Amest sp. z o. o.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*