Wyniki budżetu obywatelskiego Mazowsza

38 tys. mieszkańców Mazowsza, którzy wzięli udział w głosowaniu pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza zdecydowało o wyborze 63 projektów. W przyszłym roku zrealizowanych zostanie pięć projektów z podregionu ciechanowskiego. – Mazowszanie przygotowali nie tylko ciekawe projekty, ale wykazali się dużą aktywnością podczas głosowania – podkreśla marszałek województwa Adam Struzik.

37 880 mieszkańców Mazowsza oddało swój głos w pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Jeden głos na projekt ogólnowojewódzki, a drugi na przedsięwzięcie ponadregionalne. Najwięcej głosów na www.bom.mazovia.pl zanotowano ostatniego dnia głosowania. W skali całego przedsięwzięciom więcej głosów oddały kobiety, bo aż 23 291, co stanowi 61 proc. całej puli. Mazowszanie chętniej głosowali przy użyciu urządzeń mobilnych – ponad 60 proc. poparło projekty przez telefon komórkowy. Jak zauważa marszałek Adam Struzik cieszy duża aktywność mieszkańców – 2020 rok nie jest łatwym czasem do inicjowania działań społecznych, aktywizujących czy włączających mieszkańców. Wszyscy jesteśmy mocno skupieni na pandemii, na zdrowiu i bezpieczeństwie. Co widać też w efektach głosowania w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Największą popularnością cieszyły się projekty prozdrowotne. Mieszkańcy decydowali się wspierać swoimi głosami zakup karetki czy badania profilaktyczne bardziej niż projekty kulturalne czy nawet infrastrukturalne – dodaje marszałek.

KTO NAJAKTYWNIEJSZY?

Największą frekwencję zanotował podregion warszawski wschodni, z którego zagłosowało ponad 9,1 tys. mieszkańców. Za nim plasują się podregiony warszawski zachodni (blisko 7,4 tys.), ostrołęcki (ponad 3,7 tys.) i Warszawa (ponad 3,6 tys.). Z kolei największą liczbą głosów w puli ogólnowojewódzkiej mogą pochwalić się pomysłodawcy radomskiego projektu dotyczącego zakupu dla szpitala wojewódzkiego dwóch ambulansów. Przedsięwzięcie znalazło poparcie wśród 4084 mieszkańców. Największą popularnością, a co za tym idzie liczbą głosów w puli podregionalej cieszył się projekt budowy tężni solnej przy szpitalu w Rudce (3245 głosów) z podregionu warszawskiego wschodniego. Drugie miejsce z 1859 głosami należy do projektu z podregionu warszawskiego zachodniego polegającego na budowie wielofunkcyjnego boiska sportowego dla powiatu pruszkowskiego. Podium zamyka radomskie przedsięwzięcie dotyczące utworzenia muzealnego miniogrodu botanicznego przy Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu (1548 głosów). 

ZWYCIĘSKIE PROJEKTY OGÓLNOWOJEWÓDZKIE

Mazowszanie zdecydowali, że z puli ogólnowojewódzkiej, przy użyciu środków z budżetu województwa mazowieckiego zostanie zrealizowanych 14 projektów. Jednym z projektów z tej puli jest ciechanowskie przedsięwzięcie stworzenia parku sensorycznego „Cztery Pory Roku” przy Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie. To pomysł przystosowania zabytkowej enklawy zieleni nie tylko do odpoczynku na łonie natury, ale także do celów terapeutycznych, edukacyjnych, turystycznych. Z tej przestrzeni skorzystać będą mogli wszyscy mieszkańcy regionu bez względu na wiek, również osoby z niepełnosprawnościami.

Lista nagrodzonych projektów w puli ogólnowojewódzkiej 

Nr projektu Tytuł projektuLiczba oddanych głosów
57DOPOSAŻENIE SZPITALA W DWA AMBULANSE TRANSPORTOWE4084
92VeloMazovia – Wschód – rowerowy szlak wschodniego Mazowsza2961
80Poprawa w zakresie wykrywalności wrodzonych wad serca u noworodków- program badań przesiewowych i wczesnej diagnostyki wad serca u noworodków2561
307Budowa stref pacjentów i rodziców w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o.1888
169Drogi dla rowerów i pieszych w okolicach Mińska Mazowieckiego1840
198Rewitalizacja i modernizacja terenu wokół szpitala w Tworkach1534
256Zakup sprzętu służącego obiektywnej diagnostyce nagłego zaniewidzenia i zapobiegania ślepocie.1517
261In-vitro dla Mazowsza1499
64CZTERY PORY ROKU- PARK SENSORYCZNY W GOŁOTCZYŹNIE1241
267Wsparcie diagnostyki chorób serca poprzez zakup ultrasonografu kardiologicznego.1234
112„STOCER DLA DZIECI” – AKTYWNA STREFA NAUKOWO – SPORTOWA767
152Drugie życie mazowieckiej deszczówki654
276Mogę więcej – warsztaty edukacyjno-artystyczne dla dzieci i dorosłych581
93Przezczaszkowa Stymulacja Magnetyczna w Szpitalu w Tworkach515

5 PROJETÓW BUDŻETU OBYWATELSKIEGO MAZOWSZA W PODREGIONIE CIECHANOWSKIM

Mieszańcy podregionu ciechanowskiego w swoich wyborach postawili na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. 3 z 5 projektów, które otrzymają wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego są związane z bezpieczeństwem pieszych. Wyniki głosowania pozytywnie ocenia wicemarszałek Wiesław Raboszuk – Gratuluję mieszkańcom podregionu ciechanowskiego wyboru. Bardzo dobre i odpowiedzialne społecznie projekty. Wśród nich mamy m.in. przejścia drogowe w Ciechanowie oraz zatoczki autobusowe w Gładczynie, w powiecie pułtuskim – podkreśla. Najwięcej głosów zdobył projekt Interaktywnej Biblioteki, którego celem jest doposażenie Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie i jej czterech filii w Płońsku, Pułtusku, Mławie i Żurominie w nowoczesny sprzęt elektroniczny, np. tablety i roboty edukacyjne czy magiczną mata i ścianę. Z kolei przy pomocy środków z Budżetu Obywatelskiego Mazowsza na terenie Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie powstanie parkingu na około 100 miejsc postojowych dla samochodów osobowych. W powiecie pułtuskim środki z BOM pomogą w budowie dwóch zatoczek autobusowych wraz z chodnikami w miejscowości Gładczyn. Na poprawę bezpieczeństwa pieszych wpłynie realizacja dwóch ciechanowskich projektów polegających na doświetleniu przejść. Pierwszy realizowany  pod hasłem „Pieszy widoczny = pieszy bezpieczny” to projekt doświetlenia aż 10 przejść dla pieszych. Z kolei w ramach przedsięwzięcia „Doświetlone i aktywne przejścia dla pieszych w Ciechanowie” zabezpieczonych zostanie dodatkowo 9 przejść na ciechanowskich ulicach. Rolę budżetów obywatelskich docenia radny województwa Konrad Wojnarowski. – Budżet Obywatelski Mazowsza to z jednej strony uzupełnienie dla budżetów obywatelskich gmin i miast, a z drugiej zupełnie nowa oferta dla miejsc, gdzie takich budżetów po prostu nie ma. Jestem przekonany, że projekty, które zostały wybrane przez mieszkańców spełnią swoją rolę. BOM wyzwolił kreatywność, a także pokazał, że mieszkańcy województwa interesują się przestrzenią wokół siebie i również chcą i potrafią wybrać takie inwestycje które z ich punktu widzenia będą dobre dla lokalnej społeczności – podkreśla radny.

Nr projektu Tytuł projektuLiczba oddanych głosów
20Interaktywna biblioteka583
99Modernizacja infrastruktury zewnętrznej Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie – budowa miejsc postojowych336
56„BEZPIECZNE ZEBRY”, czyli doświetlenie przejść dla pieszych na DW615 i DW617 na terenie Ciechanowa274
120Doświetlone i aktywne przejścia dla pieszych w Ciechanowie257
6BUDOWA ZATOCZEK AUTOBUSOWYCH W MIEJSCOWOŚCI GŁADCZYN W CIĄGU DROGI W618173

Szczegóły dotyczące wszystkich zwycięskich projektów można znaleźć na stronie  www.bom.mazovia.pl   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*